Warsztaty
Zgłoszenia do 5.12.2019

O kobiecej orkiestrze z Birkenau. Warsztaty herstoryczne

Warsztaty herstoryczne w Muzeum POLIN. Zdjęcie przedstawia stół z fotografiami, które są opracowywane podczas warsztatu
O kobiecej orkiestrze z Birkenau. Warsztaty herstoryczne w Muzeum POLIN, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na cykl 4 spotkań, podczas których przypomnimy historię kobiecej orkiestry z Birkenau.

Zgłoszenia do 5 grudnia do końca dnia, FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY >>

Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki przyjrzą się bliżej historii orkiestry, okolicznościom jej powstania, a przede wszystkim zapoznają się z indywidualnymi historiami kobiet, które w niej grały. Podczas cyklu dowiedzą się czym jest herstoria, jak powstał ten termin, kto realizuje projekty herstoryczne. Poza zgłębianiem teorii uczestniczki i uczestnicy opracują biogramy kobiet grających w orkiestrze oraz posługując się techniką kolażu stworzą zbiorowy portret orkiestry.

Warsztaty towarzyszą POLIN Music Festivalowi (28.02-1.03.2020).  

Program


11.12 godz. 17.15-20.00 wstęp do zajęć, czym jest herstoria?

  • Patrycja Dołowy, wprowadzenie do tematu herstorii
  • Natalia Sarata, Fundacja Przestrzeń Kobiet, prezentacja zrealizowanych przez Fundację projektów herstorycznych
  • Patrycja Dołowy, podsumowanie

16.12 godz. 17.15-20.00 Historia orkiestry z Birkenau

  • Patrycja Dołowy, o historii orkiestry
  • Agnieszka Kłos, o pracy badawczej oraz zrealizowanych projektach nt. orkiestry
  • Patrycja Dołowy, podsumowanie i praca domowa

8.01 godz. 17.15-19.30 praca nad notkami biograficznymi

  • Agata Korba, Wirtualny Sztetl, prezentacja portalu
  • Patrycja Dołowy, praca nad biogramami

11.01 godz. 12.00-15.00 warsztaty kolażowe

  • Patrycja Dołowy, praca nad kolażem – zbiorowym portretem orkiestry

Prowadzące:

dr Patrycja Dołowy: artystka multimedialna, pisarka, działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy. Od lat zajmuje się problematyką pamięci, podejmuje działania w przestrzeniach lokalnych. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach, przeprowadziła dziesiątki wywiadów ze świadkami historii. Ma na koncie wystawy w Polsce i zagranicą. Autorka bloga Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała, książki Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu (2019), współautorka książek, m.in.  O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018) oraz sztuk teatralnych (w tym nagradzanych: Hideout/Kryjówka, Matki, Hindełe, siostra Sztukmistrza w reż. Pawła Passiniego).

Natalia Sarata: współzałożycielka krakowskiej Fundacji Przestrzeń Kobiet i jej programu "Krakowski Szlak Kobiet". Współautorka pięciu tomów "Przewodniczek po Krakowie emancypantek", "Szlaków kobiet. Przewodniczki po Polsce emancypantek" i herstorycznej gry planszowej, redaktorka książki "Herstoryczki" - wywiadów z działaczkami inicjatyw społecznych popularyzujących historię kobiet. Przewodniczka po Krakowie i Warszawie śladami kobiet, prowadzi autorskie warsztaty historii kobiet.

Agnieszka Kłos: urodzona w Poznaniu, mieszkająca we Wrocławiu pisarka, krytyczka sztuki, fotografka i naukowczyni. Współtwórczyni i współzałożycielka Katedry Mediacji Sztuki oraz Podyplomowych Studiów Mediacji Sztuki Współczesnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tematem muzyki i sztuki związanej z historią obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau zajmuje się od 2001 roku. Opracowała wiele wykładów, które następnie wygłaszała w galeriach sztuki, instytucjach badawczych oraz na uniwersytetach w Polsce i zagranicą. Autorka koncertów i działań performatywnych oraz teatralnych z wykorzystaniem muzyki z epoki.