NOwhere
image
image
image
Szóstą artystką, której pracę prezentujemy w Galerii Rotacyjnej, jest Kamila Czosnyk – twórczyni intermedialna, performerka. Jej działanie "NOwhere" to wielowątkowa opowieść oparta na kanwie klasycznej, konceptualnej struktury performansu. Pomimo linearności swego działania artystka uruchamia strukturę kłącza, tkając i oplatając, wikłając i plącząc. Prowadzi nas drogą donikąd; drogą bez ucieczki, bez wyjścia. Piętrzy kolejne pytania, pozostawione bez odpowiedzi. Chcąc wyjść z ciemności, ponownie wchodzimy w mrok.
- 2 września (poniedziałek), godz. 19:00 – performans
- Przestrzeń Galerii Rotacyjnej (ostatnia galeria wystawy stałej)
- Wstęp bezpłatny, limit miejsc. Pobierz wejściówkę →
"Nie ma we mnie słów, jakich mogłabym użyć i jakie mogłabym wypowiedzieć. Nie znajduję myśli, jaką mogłabym wytłumaczyć zło, jakiego doświadczyliśmy i które wyrządzamy. Jako osoba, jako człowiek, nie potrafię zrobić nic. Żadne działanie artystyczne nie byłoby wymiernym działaniem opisującym rozpacz, którą czuję. Nie chcę jednak pozostać bierną wobec okrucieństwa, które wyrządza człowiek człowiekowi. Banalność zła jest zagadnieniem, które próbujemy zrozumieć i opisać od początku, od kiedy zaczęliśmy myśleć. Nie potrafimy jednak ani mu się przeciwstawić, ani mu zapobiec. Moja praca opisuje stan rezygnacji i poziom komplikacji, w jakim się znaleźliśmy. Jest to droga ślepca – droga donikąd" – mówi Czosnyk.
Każdy performans jest czymś niepowtarzalnym i ostatecznym. Artystka z jednej strony odwołuje się do Lévinasa i jego myśli o spotkaniu z Innym, z drugiej zaś do szibbotelów Derridy jako zachwiania ostatecznych prawd, które mogłyby rozstrzygać i odcinać. Zaciemniając swoją ścieżkę, Czosnyk każde szukać odpowiedzi w nas samych, nie w działaniu artystki.
Kamila Czosnyk – ur. w 1988 roku artystka intermedialna, tworząca na pograniczu sztuki performans, wideo-artu oraz instalacji artystycznej. Artystka wrażliwa. Swoje działania artystyczne realizowała we współpracy z Galerią Labirynt, Galerią Białą, MOCAK-iem, Centrum Kultury w Lublinie, BWA Awangarda we Wrocławiu, Muzeum Azji i Pacyfiku. Stypendystka MKiDN. Jej prace prezentowane były podczas wielu wydarzeń, m.in.: NO Budget Show, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej, 22 Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne, Survival Sztuki we Wrocławiu, Wideonews, Performance Platform Lublin, Kiyv Art Week. Główną osią jej działań jest obserwacja tego, co zewnętrzne: zdarzeń, osób i historii – i przesączanie ich przez subiektywny filtr. W swoich pracach przekazuje spostrzeżenia dotyczące otaczającego ją świata oraz ludzkiej egzystencji.
W 2024 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodzi 10. urodziny. Pragniemy przy tej okazji wzmocnić głos żydowskich artystów i artystek, tworząc w ostatniej galerii wystawy stałej rotacyjną, żywą, polifoniczną przestrzeń wypowiedzi współczesnych twórców i twórczyń.
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt "Galeria Rotacyjna w ramach 10. urodzin Muzeum POLIN (rozwijanie sieci artystów i artystek żydowskich)".