Spacer
2.08.2020

Nalewki. Mirabelka. Tej ulicy już nie ma… tego drzewa brak - spacer miejski

Opis zdjęcia: Uczestnicy spaceru miejskiego przechodzą przez ulicę; w tle widać dwa drzewa. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy drzewa mogą być nośnikami pamięci? W trakcie spaceru Renata Płotczyk opowie o nieoczywistych świadkach historii Muranowa, słynnej mirabelce przy dawnej ulicy Nalewki oraz o życiu (nie)codziennym w warszawskim getcie.

  • 2 sierpnia (niedziela), godz. 14.30, bilety: 20 zł / 15 zł / 1 zł, KUP BILET >>
  • 4 października (niedziela), godz. 14.30, bilety: 20 zł / 15 zł / 1 zł, KUP BILET >>

Drzewa są świadkami i strażnikami pamięci – szczególnie na warszawskim Muranowie, gdzie nie zachowały się ślady obecności przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Symboliczne znaczenie nadaje im również judaizm, poświęcając drzewom specjalne święto, o którym opowie przewodniczka.

Spacerując szachownicą ulic Muranowa, zobaczymy jak bardzo po wojnie zmieniła się ta część miasta. Spróbujemy odnaleźć nie tylko ślady, ale i zapachy dzielnicy żydowskiej. Wspomnimy życie (nie)codzienne w getcie. Wysłuchamy opowieści o mirabelce, która rosła w sąsiedztwie Muzeum i była świadkiem historii tego miejsca.

Spacer poprowadzi:

  • Renata Płotczyk - od kilkunastu lat jako przewodnik pokazuje Warszawę warszawiakom i tym, którzy zaglądają do niej na chwil kilka. Łączy historię, architekturę, przyrodę i anegdoty w miłą dla ucha opowieść. Pracuje z pasją, a największą satysfakcją jest dla niej zainteresowanie słuchających, wzruszenie i podziękowania za niezwykłą podróż w przeszłość. Od kilku lat współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jako przewodnik i edukator, rozjaśniając tajemnice historii i kultury żydowskiej.

 

W dniu spaceru uczestnicy mogą w ramach biletu zwiedzić najpierw samodzielnie wystawę czasową "Tu Muranów".

Informacje organizacyjne:

  • Czas trwania spaceru: 2 godziny
  • Liczba osób: 15
  • Miejsce zbiórki: hol główny
  • Podczas spaceru zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.
  • Przebywając w grupie, prosimy o zakrycie nosa i ust maseczką lub częścią garderoby.
  • Prosimy przygotować się do przejścia około dwóch kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień - wodę do picia i nakrycie głowy.