Spacer
24.05.2020

Nalewki. Mirabelka. Tej ulicy już nie ma… tego drzewa brak - spacer miejski

Opis zdjęcia: Uczestnicy spaceru miejskiego przechodzą przez ulicę; w tle widać dwa drzewa. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy drzewa mogą być nośnikami pamięci? W trakcie spaceru Renata Płotczyk opowie o nieoczywistych świadkach historii Muranowa, słynnej mirabelce przy dawnej ulicy Nalewki oraz o życiu (nie)codziennym w warszawskim getcie.

24 maja (niedziela), godz. 14.30, bilety: 10 zł / 15 zł, KUP BILET >>

Drzewa są świadkami i strażnikami pamięci – szczególnie na warszawskim Muranowie, gdzie nie zachowały się ślady obecności przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Symboliczne znaczenie nadaje im również judaizm, poświęcając drzewom specjalne święto, o którym opowie przewodniczka.

Spacerując szachownicą ulic Muranowa, zobaczymy jak bardzo po wojnie zmieniła się ta część miasta. Spróbujemy odnaleźć nie tylko ślady, ale i zapachy dzielnicy żydowskiej. Wspomnimy życie (nie)codzienne w getcie. Wysłuchamy opowieści o mirabelce, która rosła w sąsiedztwie Muzeum i była świadkiem historii tego miejsca.

Spacer poprowadzi Renata Płotczyk - od kilkunastu lat jako przewodnik pokazuje Warszawę warszawiakom i tym, którzy zaglądają do niej na chwil kilka. Łączy historię, architekturę, przyrodę i anegdoty w miłą dla ucha opowieść. Pracuje z pasją, a największą satysfakcją jest dla niej zainteresowanie słuchających, wzruszenie i podziękowania za niezwykłą podróż w przeszłość. Od kilku lat współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jako przewodnik i edukator, rozjaśniając tajemnice historii i kultury żydowskiej.