Wydarzenie

Muranów: archiwum ciała // nabór do projektu

Na niebieskich stadionowych plastikowych krzesełkach leży jedna osoba, z głową w dół
Fot. Marta Ankiersztejn (zdjęcie jest częścią wystawy "No place for...")

Rozpoczynamy nabór do projektu "Muranów: archiwum ciała", który towarzyszy wystawie czasowej "Tu Muranów". Projekt obejmuje cykl bezpłatnych ćwiczeń choreograficznych zakończony pokazem pracy warsztatowej.

Działanie "Muranów: archiwum ciała" związane jest z wystawą czasową "Tu Muranów", ukazującą wielopoziomową historię, teraźniejszość i scenariusze przyszłości warszawskiego osiedla. Dlatego też szczególne gorące zaproszenie kierujemy w stronę osób związanych z Muranowem – zarówno mieszkańców i mieszkanek, bywalców/bywalczyń, jak i zainteresowanych historią oraz współczesnością warszawskiego osiedla.

Przed wojną teren Muranowa - nazywany wówczas Dzielnicą Północną - zamieszkały był głównie przez Żydów. Później stał się częścią getta, zrównanego z ziemią przez hitlerowców, a następnie modernistycznym osiedlem-pomnikiem, którego autor Bohdan Lachert świadomie wykorzystał gruz zrujnowanego miasta jako budulec nowego życia. Powojenny Muranów jednocześnie miał być osiedlem społecznym, od początku w jego urbanistyczną tkankę wpisana była idea lokalnej wspólnotowości, która to idea – jak wielu twierdzi – do dziś mocno definiuje charakter tego miejsca.

W projekcie "Muranów: archiwum ciała" postaramy się odnaleźć jednostkową, a następnie wspólną opowieść o doświadczaniu przestrzeni i miejsca, plasującą się w naszych ciałach. Odejdziemy przy tym od tradycyjnego rozumienia "archiwum" jako zbioru materialnych artefaktów, poszukując doświadczeń, przeżyć własnych oraz poprzednich pokoleń, które zapisują się w naszych ciałach.

Indywidualne i wspólne odkrywanie granic pamięci, próba opowiedzenia "historii wcielonej" może nabrać szczególnego wymiaru w czasie pandemii i społecznej izolacji, kiedy niejako zmuszeni jesteśmy, by być blisko własnego ciała, by bardziej je poczuć.
 
Prowadzenie warsztatów i opracowanie koncepcji finałowego performansu: 

  • Weronika Pelczyńska – Absolwentka Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Tancerka, autorka choreografii dla teatrów i filmów, indywidualnych i kolektywnych projektów artystycznych. Współtworzy Centrum w Ruchu oraz kolektyw iCoDaCo. Prowadzi zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie na kierunku Wiedza o Teatrze.
  • Magda Fejdasz – Aktorka, performerka, choreografka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Współpracowała z wieloma teatrami, artystami i artystkami na scenie teatralnej, a także innych dziedzin, współtworząc projekty video, instalacje performatywne i teledyski.

Wsparcie merytoryczne:

  • Aleksandra Janus - Antropolożka, badaczka, członkini zarządu Centrum Cyfrowego, kuratorka i współautorka projektu Laboratorium muzeum, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. W swojej pracy akademickiej zajmuje się analizą współczesnych reprezentacji i praktyk pamięciowych związanych z tzw. trudnym dziedzictwem, doświadczeniami przemocy i konfliktu.

Kuratorka projektu:

  • Ewa Chomicka - kierowniczka Laboratorium Praktyk Muzealnych/ Muzeum POLIN

Harmonogram projektu:

  • Warsztaty przygotowujące: 
  • 9 i 12 listopada, 18.00-20.30
  • 16 i 18 listopada, 18.00-20.30
  • 23 i 25 listopada, 18.00-20.30
  • 30 listopada, 2 grudnia i 4 grudnia, 18.00-20.30 
  • Pokazy finałowe zaplanowane są na 5 i 6 grudnia 2020.

Projekt zakłada proces grupowy, możliwe jest opuszczenie maksymalnie jednego warsztatu.

 

UWAGA: w związku z dynamiczną sytuacją pandemiczną, do czasu obowiązywania czerwonej strefy w Warszawie warsztaty będą odbywały się na platformie Zoom.

Jeśli nie jesteś pewna/ pewny, czy to projekt dla Ciebie, zapraszamy na spotkanie informacyjne 27 października o godz. 18.00 na platformie Zoom – odpowiemy na Twoje pytania. W celu uzyskania linku do spotkania prosimy o kontakt pod wyżej wymienionym adresem.
 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl