Spotkanie
21.01.2023 - cykl zakończony

"Movie-my na głos" – cykl filmowy Fundacji Avalon i Muzeum POLIN

Wraz z Fundacją Avalon zapraszamy do udziału w sobotnich spotkaniach filmowych "Movi-emy na głos", na których poruszamy tematykę seksualności, niepełnosprawności i praw człowieka. Po każdym pokazie odbywają się dyskusje, które są transmitowane w mediach społecznościowych projektu Sekson.

  • 21 stycznia 2023, godz. 15.00-18.00 – ostatni pokaz cyklu
  • Muzeum POLIN, sala konferencyjna A

Tym razem wspólnie obejrzymy film dokumentalny "Jak feniks", którego twórcami są Ian Bonhôte i Peter Ettedgui. Przedstawia on historię Igrzysk Paraolimpijskich, które stały się trzecią co do wielkości imprezą sportową na świecie oraz zapoczątkowały globalny ruch, który zmienia sposób postrzegania niepełnosprawności i różnorodności. Pokazuje siłę potencjału, który nosi w sobie każdy człowiek.

Po seansie odbędzie się dyskusja, która będzie dotyczyć uprawiania sportu przez osoby z niepełnosprawnościami. Osobami biorącymi udział w rozmowie będą:

  • Marta Lorczyk – samorzeczniczka, aktywistka i ekspertka Projektu Sekson, członkini kolektywu "Tacy ładni-szkoda", który zajmuje się edukacją, obalaniem stereotypów o osobach z niepełnosprawnościami, w zabawny sposób pokazując bariery, z jakimi mierzy się ta grupa społeczna.

  • Jakub Sulewski – mężczyzna z niepełnosprawnością, działający na rzecz normalizowania tematu seksualności, twórca projektu zmiany ustawy o podniesieniu renty socjalnej.

  • Urszula Sulewska – mama Kuby, wspierająca go w działaniach aktywistycznych.

Celem cyklu "Movie-my na głos" jest rozpoczęcie szerokiej debaty wokół tematyki niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa, a także przełamywanie barier i stereotypów społecznych. Pokazy filmowe skierowany są do osób z niepełnosprawnością ruchową, w różnym wieku.

Patronami merytorycznymi cyklu są: Koło Naukowe Synergia SWSP, Koło Naukowe Psychologii Klinicznej SWPS, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Koło Naukowe Disability Studies APS, Stowarzyszenie Mudita.

Muzeum POLIN dba o dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. W sali konferencyjnej A, w której odbywają się pokazy, zainstalowana jest pętla indukcyjna. Na parkingu od strony ul. Anielewicza wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, natomiast przy wejściu głównym do budynku (ul. Zamenhoffa) znajduje się pochylnia, którą można pokonać z asystą pracowników ochrony. Przy kasach i stanowisku ochrony przy wejściu głównym dostępne są bezpłatnie wózki dla osób dorosłych.

Projekt Sekson powstał w 2019 roku, ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzone są także spotkania live oraz cykl wywiadów #wyłączamytabu #włączamywiedzę ze specjalistami i osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN oraz zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.

Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 12 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej dotychczas przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 260 mln zł.