Spotkanie
26.11.2022

"Movie-my na głos" – cykl filmowy Fundacji Avalon i Muzeum POLIN

Wraz z Fundacją Avalon zapraszamy do udziału w sobotnich spotkaniach filmowych "Movi-emy na głos", na których poruszamy tematykę seksualności, niepełnosprawności i praw człowieka. Po każdym pokazie odbywają się dyskusje, które są transmitowane w mediach społecznościowych projektu Sekson.

  • 26 listopada (sobota), godz. 15.00-18.00 – pokaz filmu "Girl", formularz zgłoszeniowy >>
  • Informacja o udogodnieniach: napisy w języku polskim, pętla indukcyjna, tłumaczenie dyskusji na PJM, brak audiodeskrypcji
  • Muzeum POLIN, sala konferencyjna A
  • 21 stycznia 2023, godz. 15.00-18.00 – pokaz zamknięcia cyklu

Film "Girl" prezentuje subtelny portret dorastającej dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka, której marzeniem jest kariera taneczna. Lara wchodzi w trudny czas dorastania i odkrywania własnej tożsamości. Reżyser Lukas Dhont portretuje jej codzienność, relacje z rodziną, lekcje tańca w szkole baletowej i proces odbywania terapii hormonalnej oraz przygotowań do operacji korekty płci. Film był objawieniem festiwalu w Cannes i najlepszym europejskim debiutem 2018 roku, nominowanym do Złotego Globu.

– Podczas piątego już pokazu filmowego będziemy mówić o tożsamości płciowej w kontekście osób z niepełnosprawnościami, poruszymy temat transpłciowości i podwójnej dyskryminacji nieheteronormatywnych osób z niepełnosprawnościami. O swoich doświadczeniach w tym obszarze opowiedzą: Łucja Malendowicz, transpłciowa twórczyni internetowa, członkini Zespołu Eksperckiego Projektu Sekson, oraz Kacper Potępski, aktywista i działacz na rzecz osób LGBTQ+.
To bardzo ważne, aby mówić o seksualności osób z niepełnosprawnościami. Odkrywanie tej seksualności jest szczególnie trudne, kiedy jest ona zakazana, tabuizowana. Będziemy po raz kolejny przywracać miejsce temu tematowi i oddawać głos osobom działającym na rzecz społeczności osób LGBTQ+ z niepełnosprawnościami – mówi Żaneta Krysiak, kierowniczka projektu Sekson.

Pokazy, organizowane w ramach projektu odbywają się co dwa miesiące. Ich celem jest rozpoczęcie szerokiej debaty wokół tematyki niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa, a także przełamywanie barier i stereotypów społecznych. Cykl skierowany jest do osób z niepełnosprawnością ruchową w różnym wieku.

Patronami merytorycznymi cyklu są: Koło Naukowe Synergia SWSP, Koło Naukowe Psychologii Klinicznej SWPS, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Koło Naukowe Disability Studies APS, Stowarzyszenie Mudita.

Muzeum POLIN dba o dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. W sali konferencyjnej A, w której odbywają się pokazy, zainstalowana jest pętla indukcyjna. Na parkingu od strony ul. Anielewicza wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, natomiast przy wejściu głównym do budynku (ul. Zamenhoffa) znajduje się pochylnia, którą można pokonać z asystą pracowników ochrony. Przy kasach i stanowisku ochrony przy wejściu głównym dostępne są bezpłatnie wózki dla osób dorosłych.

Projekt Sekson powstał w 2019 roku, ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzone są także spotkania live oraz cykl wywiadów #wyłączamytabu #włączamywiedzę ze specjalistami i osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN oraz zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.

Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 12 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej dotychczas przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 260 mln zł.