Film

Mój przyjaciel wróg

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Antywojenne izraelsko-palestyńskie kino drogi o trudnym współżyciu dwóch narodów w jednym z najbardziej zapalnych rejonów świata. Jest rok 1982, zaczęła się pierwsza wojna libańska. 12-letni palestyński uchodźca Fahad zgłasza się jako ochotnik do pilnowania Yoniego, pilota myśliwca zestrzelonego nad Bejrutem przez bojowników Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Mimo nienawiści, jaką chłopiec żywi do mężczyzny, decyduje się pomóc mu w ucieczce. Aż do granicy będą siebie potrzebować bardziej, niż planowali. 

Wakacyjny miszmasz filmowy. Kinowe przeboje pod gołym niebem

Wątki żydowskie często pojawiają się we współczesnych wielkich filmowych produkcjach. Czasem na pierwszym planie, jako punkt wyjścia całej opowieści, nierzadko w tle, jako poboczny, nie zawsze łatwo rozpoznawalny, ale ostatecznie bardzo istotny motyw. W lipcu proponujemy Państwu wakacyjny filmowy miszmasz [miszmasz - z jidysz: zamęt, mieszanina, bałagan].

Zapraszamy na projekcje kinowych przebojów ostatnich lat, które obejrzymy w prawdziwie letniej atmosferze w plenerowym kinie na skwerze Willy'ego Brandta obok muzeum.

9 lipca godz. 21.45, wstęp wolny.