Spacer
3.06.2023

"Miasto za murem", czyli literackie spojrzenia na getto

Przewodniczka Katarzyna Jakubowicz prezentuje archiwalne zdjęcie podczas spaceru miejskiego.
Katarzyna Jakubowicz. fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

W czasie spaceru przywołamy teksty autorów żydowskich i polskich, by z ich pomocą spojrzeć na getto z dwóch stron muru. Zestawimy ze sobą doświadczenia mieszkańców dzielnicy zamkniętej i osób pozostających poza jej obrębem.

  • 3 czerwca (sobota), godz. 14.30-17.00
  • Bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET >>
  • Prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz
  • Miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Codzienność mieszkańców dzielnicy zamkniętej przybliżą nam zapiski Racheli Auerbach – poetki, pisarki i działaczki społecznej, która w getcie prowadziła kuchnię dla ubogich. Uważnie obserwowała otaczającą ją rzeczywistość i próbowała przelać na papier doświadczenie niemożliwe do opisania. Pisała o głodzie, pracy ponad siły i strachu o życie swoje i najbliższych, towarzyszącym zamkniętym za murami ludziom. Porównamy jej zapiski z tekstami polskich twórców m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, który w swoim majątku Stawisko ukrywał swoich żydowskich znajomych, i Jerzego Andrzejewskiego, który powstaniu w getcie poświęcił opowiadanie "Wielki tydzień". Co wiedzieli? O czym pisali? Co decydowali się przemilczeć?

Katarzyna Jakubowicz, varsavianistka od lat pasjonująca się tematyką żydowską. Absolwentka podyplomowych studiów judaistycznych we Wrocławiu i Warszawie. Przewodniczka Muzeum POLIN. Szczególnie bliska jest jej perspektywa kobieca. Angażuje się w działania na rzecz wielokulturowości.