Film
13.06.2024

"Mensch" – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

Poznaj niezwykłą historię Ludwika Hirszfelda, który odkrył prawa dziedziczenia i grupy krwi. Jego fascynujące życie, pełne nieoczywistych wyborów przybliża film Pawła Wysoczańskiego – pierwszy pełnometrażowy film o tym wybitnym lekarzu.

  • 13 czerwca (czwartek), godz. 18:00, KUP BILET →
  • Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o wyjątkowym człowieku – Ludwiku Hirszfeldzie, bakteriologu i immunologu, twórcy nowej dziedziny nauki – seroantropologii. Profesor Hirszfeld był naukowcem z powołania, którego motorem do działania były ogromna pasja i ciekawość ludzkiego organizmu. Mocno przyczynił się do rozwoju dziedzin medycyny, którymi się zajmował. W czasie I wojny światowej wraz z żoną, również lekarką, pracował na rzecz zwalczania epidemii tyfusu plamistego w Serbii. W czasie II wojny światowej jako zasymilowany Żyd został zmuszony do przeniesienia się do getta warszawskiego, w którym również próbował pomagać ludziom chorym na tyfus.

W filmie Pawła Wysoczańskiego znajdziemy nigdy wcześniej nie prezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich, niemieckich, szwajcarskich, serbskich naukowców. Akcję filmu budują inscenizacje, dzięki którym przenosimy się w rzeczywistość, w której żył Hirszfeld.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Paweł Wysoczański – reżyser i producent. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autor filmów "Punkt widzenia", "Kiedyś będziemy szczęśliwi" czy "Jurek" – filmu o Jerzym Kukuczce.