Film

Marzec ’68 – pokaz filmów i spotkanie ze świadkami historii

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Marzec 1968 roku zapisał się w historii dzięki protestom młodzieży żądającej zniesienia cenzury i ograniczenia komunistycznych represji. Przez całą Polskę przelała się fala studenckich protestów, sterowanych, zdaniem władzy, przez wrogich krajowi „syjonistów”. W rezultacie aresztowano ponad 2,5 tysiąca osób. Tysiące studentów zostało relegowanych z uczelni. Najsilniej uderzono w osoby pochodzenia żydowskiego, z których wiele z własnej woli lub pod przymusem opuściło kraj. Chcemy przybliżyć wydarzenia sprzed lat i to, jak wpłynęły na życie uczestników i świadków Marca '68 oraz ich dzieci.

Pokażemy dwa filmy, a po projekcji zapraszamy na rozmowę z udziałem  reżyserów i bohaterów prezentowanych filmów – Jacob Dammas, Paulina Dammas, Zaq Chojecki oraz Seweryn Blumsztajn. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Sobolewski.

„Kredens”, Dania-Polska, 2007, autobiograficzny film dokumentalny, 26 min. 
 

Tragikomiczna historia młodego reżysera podążającego śladami starego rodzinnego kredensu, który zniknął pod koniec lat 60tych, kiedy tysiące obywateli Polski pochodzenia żydowskiego musiało opuścić kraj. 

„Niedokończona historia. Marzec 68”, Polska, 2008, 39 min.
 

Dzieci liderów i uczestników wydarzeń marcowych opowiadają o wpływie jednego z największych powojennych kryzysów na życie swoich rówieśników wychowanych w większości poza granicami Polski.

Wstęp wolny.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp