Film
19.11.2022

Krótkie formy WJFF: Konkurs 2022

Kadr z filmu "Women of virtue", fot. WJFF

Zapraszamy na pięć krótkich filmów krótkometrażowych z Francji, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski, składających się na krąg żydowskiego życia. Pokaz odbywa się w ramach konkursu Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Rozstania, zmiany i powroty stanowią nieodłączną część naszego życia. To chwile i zdarzenia, które nosimy później w sobie tak długo, jak żyjemy. Dzieciństwo, związki miłosne, posiadanie potomstwa i śmierć splecione są z religią, tradycjami i kulturowymi ograniczeniami.

Konkurs filmów krótkometrażowych WJFF 2022: "Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy" (Księga Koheleta) odbywa się w ramach bezpłatnego wydarzenia specjalnego "Micwa". Pełna lista filmów konkursowych dostępna poniżej.

 • "Wypadek" / "The Accident", reż. Omri Dekel-Kadosh, Izrael, 2020, 30 min

  Gdy Omri miał 13 lat, w drodze na uroczystość Bar Micwy zdarzyło się coś, co na zawsze odmieniło jego rodzinę.
 • "Cherry Bone" / "Kirschknochen", reż. Evgenia Gostrer, Niemcy, 2021, 17 min

  Evgenia jako nastolatka opuściła Związek Radziecki, by wyjechać z rodziną do Niemiec, gdzie do dziś zmaga się z ciężarem podjętej przez rodziców decyzji o emigracji
 • "Woman of Virtue", reż. Stéphanie Halfon, Francja, 2021, 30 min

  Etel musi porzucić dzieciństwo, kiedy jako dziewięciolatka dostaje pierwszego okresu.
 • "Krótka historia" / "A Brief History of Us", reż. Ofra Kobliner i Etgar Keret, Polska, 2021, 7 min

  Zawiązała się para, świat odrodził się, dwoje stało się jednością. Miłość, pożądanie, ból i strach. Czy możemy rozstać się przed śmiercią?
 • "Tatko" / "Pops", reż. Lewis Rose, UK, 2021, 19 min

  Życie skończyło się już dla ojca Roz i Elliego, ale ostatnie pożegnanie kładzie się głębokim cieniem na relacjach między rodzeństwem. Czy Roz i Elli zdołają się pogodzić?