Nauka
24.05.2017

Konferencja "CHONE SHMERUK – IN MEMORIAM"

CHONE SHMERUK – IN MEMORIAM - czarno-białe zdjęcie przedstawia grupę ludzi w gabinecie.
CHONE SHMERUK – IN MEMORIAM, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zaprasza na konferencję "CHONE SHMERUK – IN MEMORIAM" - w dwudziestą rocznicę śmierci Profesora Chonego Shmeruka.

  • 24 maja (środa), godz. 11.00

Chone Shmeruk należał do najważniejszych badaczy języka i kultury jidysz. Jego monografia Historia literatury jidysz, wydana w 1992 roku była pierwszym syntetycznym opracowaniem poświęconym tej tematyce, które ukazało się w języku polskim. Swoją działalność naukową związał przede wszystkim z Jerozolimą i tamtejszym Uniwersytetem Hebrajskim, ale wykładał też na wielu uczelniach  na całym świecie.

Jego starania przyczyniły się do odrodzenia w latach 80. XX wieku badań nad dziejami Żydów polskich, był założycielem Center for Research on the History and Culture of Polish Jews na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, aktywnie popierał powstanie Międzywydziałowego Zakładu Historii i Kultury Żydów w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim (1986).  

W życiu prywatnym najważniejszym dla niego miejscem była Warszawa, miasto jego młodości, w którym zdecydował się spędzić ostanie lata swojego życia. Zmarł dwadzieścia lat temu i został pochowany na cmentarzu przy ulicy Okopowej. 

Konferencja ma przypomnieć dokonania Chonego Shmeruka, między innymi dla rozwoju studiów nad dziejami i kulturą Żydów polskich, a także pokazać jak zainicjowane przez niego badania są kontynuowane przez młodych jidyszystów. 

>> POBIERZ PROGRAM KONFERENCJI >>