Koncert
8, 9, 10 kwietnia

Koncerty Chóru POLIN – projekt „Dialog”

Sean Palmer w otoczeniu członków Chóru POLIN w holu Muzeum POLIN
fot. Alicja Szulc

Chór POLIN – społeczny, eksperymentalny chór profesjonalistów i amatorów, młodych, dorosłych i seniorów, przedstawicieli mniejszości mieszkających w Warszawie – zaprasza na premierę projektu Dialog.

Będzie to muzyczny komentarz do pytania o możliwość podjęcia dialogu międzykulturowego w dzisiejszej Polsce i Europie oraz o wyzwania, jakie ów dialog ze sobą niesie w obliczu narastającej radykalizacji postaw.

Kim jest „swój”, kto i dlaczego jest lub staje się dziś „obcy”? Co oznacza obecnie „wspólnota”? W jaki sposób kryzys uchodźczy, którego doświadcza świat, nas dotyczy i dotyka? Czy doświadczenie uchodźstwa rzeczywiście jest nam odległe? Co mówi na ten temat historia, co mówią media, co mówią nasze indywidualne doświadczenia?

Kanwą do pracy były dawne i współczesne teksty poetyckie, m.in. „Refugee blues” Audena, mówiący o żydowskich uchodźcach z nazistowskich Niemiec przed II wojną światową, „Home” autorstwa Warsan Shire ze słynnym zdaniem „Nikt nie opuszcza domu, chyba że dom to szczęki rekina”, czy napisany przez nastoletnią Żydówkę wiersz „The Worst Day Ever”, który czytany od początku do końca niesie negatywną wizję rzeczywistości, zaś czytany od końca do początku – pozytywną.

W utwór zostały też wplecione współczesne komentarze publicystyczne, piosenki folkowe, indywidualne historie członków i członkiń chóru. Muzyka bluesowa, u źródeł której leżą pieśni niewolników, dialoguje tu z muzyką wolności, reggae.

Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem, chór poszukiwał też niestandardowych środków wyrazu: dźwięki, melodie i interpretacje powstawały w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.

Chór prowadzą:

  • Sean Palmer – niezależny brytyjski artysta, kompozytor i dyrygent;
  • Jakub Pałys – akompaniator, trener wokalny, kompozytor;
  • Ewa Chomicka – koordynatorka projektu.

8 kwietnia, godz. 19.00, 9 i 10 kwietnia , godz. 20.30, hol główny, wstęp wolny

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp