Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia upamiętniający 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim

W ramach obchodów 74. rocznicy w getcie warszawskim 21 kwietnia w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się koncert orkiestry Sinfonia Varsovia. W programie koncertu znalazły się utwory Mieczysława Weinberga, Władysława Szpilmana, Richarda Addinsella oraz premierowe wykonanie kompozycji Jerzego Maksymiuka, który tego wieczoru poprowadzi orkiestrę. 

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka
Copyrights
Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich
  • 21 kwietnia (piątek), godz. 20.00

Koncert rozpocznie się od premiery utworu "Lonely Star over Be’er Sheva" skomponowanego przez Jerzego Maksymiuka.

Tak opowiada o nim maestro Maksymiuk:

Beersheva to największe miasto pustyni Negew w Południowym Dystrykcie Izraela. Byłem tam kilkanaście razy i zawsze temperatura była bardzo wysoka, ponad 50 stopni. Przyciągała mnie nie ona, a bardzo dobrze grająca orkiestra kameralna. Pamiętam bardzo udane wykonanie IV Symfonii Mendelssohna. Przed próbami muzycy –zarówno mężczyźni, jak i kobiety - odstawiali przy ścianie karabiny z którymi przychodzili. Potem stroili instrumenty. To także było niezwykłe, jak i  zadziwiający spokój tych prób, jakby na przekór przynoszonej broni.  Zaprzyjaźniłem się z koncertmistrzami  skrzypiec i  wiolonczel. Od nich nauczyłem się potrzebnych mi do prowadzenia próby zwrotów. W dowód przyjaźni zaprosili mnie na szabat - to było niezapomniane przeżycie. 

Zawsze przyciągało moją uwagę niebo: jasne, bezchmurne, a wieczorem ciemne i obsypane morzem gwiazd. Czasami było ich skupiska, czasami jednak świeciła jakaś zagubiona, pojedyncza gwiazda. To niebo, atmosfera prób i wszystko, czego w Be’er- Shevie doznałem, zapadło we mnie głęboko, by po latach powrócić jako dojmujące wspomnienie.

Moja kompozycja ( 2011/2017) jest nawiązaniem do tego wszystkiego: ciemnego nocą nieba z  gwiazdami błyszczącymi silnie jak brylanty i  samotnej gwiazdy, którą zawsze wyławiałem wzrokiem. To wspomnienie ciepła, jakie odebrałem od ludzi, spokoju tamtego czasu mimo opieczętowania go karabinami. Be’er-Sheva kojarzy mi się ze skupieniem, intymnością, liryzmem. 

Po utworze Jerzego Maksymiuka zabrzmi IV Symfonia Mieczysława Weinberga, która została napisana w 1957 roku, a swojej premiery doczekała się 4 lata później. Orkiestrę Filharmonii Moskiewskiej poprowadził wówczas Kiryłł Kondraszyn. Kompozytor zadedykował ją młodszemu koledze-kompozytorowi Rewolowi Buninowi.

Concertino Władysława Szpilmana, które usłyszymy po przerwie, powstało w roku 1940 w warszawskim getcie. Pracę nad kompozycją autor traktował jako formę samoobrony przed nieludzkim światem zewnętrznym. Prawykonanie utworu miało miejsce w Los Angeles.

Kończący koncert Warsaw Concerto na fortepian i orkiestrę Richarda Addinsella przyniósł swemu twórcy niebywałą sławę. Został napisany w 1941 roku do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”, przedstawiającego losy polskiego lotnika-pianisty w czasie II wojny światowej.


Program koncertu:

  • Jerzy Maksymiuk: A Lonely Star over Be’er Sheva
  • Mieczysław Weinberg: IV Symfonia op. 61
    ***
  • Władysław Szpilman – Concertino na fortepian i orkiestrę
  • Richard Addinsell – Warsaw Concerto na fortepian i orkiestrę

Wykonawcy:

  • Marek Bracha – fortepian
  • Sinfonia Varsovia
  • Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Biografia Marka Brachy >>

Biografia Jerzego Maksymiuka >>

Historia Orkiestry Sinfonia Varsovia >>

 

Organizatorzy

Partnerzy

W roku 2016 Muzeum Historii Żydów Polskich dokonało zakupu sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego oraz multimedialnego, zwiększając w ten sposób dostęp do oferty kulturalnej muzeum i podnosząc jej atrakcyjność, zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia upamiętniający 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim

21.04.2017 - 21.04.2017