Kolacja szabatowa: Magia Purim
image

image

image

image

image

image

image

Purim to jedno z najradośniejszych świąt kojarzone często z żydowskim karnawałem. To czas spotkań rodzinnych i sąsiedzkich, czas zabawy i oczywiście świętowania. Zapraszamy Was do wspólnego stołu i próbowania purimowych dań w wegetariańskiej odsłonie.
- 14 marca (piątek), godz. 19:00, KUP BILET →
- Miejsce: hol główny Muzeum POLIN
- Bilety: 330 zł, dostępne w kasach Muzeum POLIN lub online
- Liczba miejsc ograniczona: 50 osób
Purim to święto upamiętniające odważny czyn królowej Estery, żony perskiego króla Achaszwerosza, która dzięki swojej odwadze uratowała lokalną społeczność żydowską przed spiskiem i zagładą. To czas świętowania im jak to w karnawale, przebierania się, nakładania masek i oczywiście smakowania wyjątkowych dań.
Podobno Estera, aby utrzymać dietę koszerną na perskim dworze, nie jadła mięsa. Chcąc uhonorować tę legendarną królową, zaserwujemy podczas naszej kolacji całkowicie wegetariańskie menu. Inspiracją w wyborze dań była dla nas też inna superbohaterka – Fania Lewando. Wyprzedzała swoje czasy, promując wegetarianizm w przedwojennym Wilnie, gdzie m.in. prowadziła popularną jarską jadłodajnię. Podczas kolacji spróbujecie m.in. kalarepy z borowikami i kwaśną śmietaną oraz "sztucznej ryby", wyczarowanej z kalafiora i selera – dań inspirowanych jej oryginalnymi przepisami, które mają niemal 100 lat! Nie zabraknie też tradycyjnych purimowych ciastek – hamantaszy.
Każde danie z naszego menu ma swoją wyjątkową historię i znaczenie. O szabacie, święcie Purim i symbolice potraw opowie Katarzyna Jankowska, ekspertka od kultury i historii żydowskiej. Na Purim nie może zabraknąć jednego elementu – daniom będą towarzyszyć wina, także w wersji bezalkoholowej, dobrane przez sommelierkę Katarzynę Federowicz.
Podczas kolacji przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, w tym śpiewanie piosenek w jidysz i pozowanie w maskach na naszej purimowej ściance. Posłuchacie też fragmentów księgi Estery, które przeczyta dla Was Małgorzata Majewska, aktorka Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Na zakończenie kolacji dostaniecie prezent-niespodziankę, dzięki któremu będziecie kontynuować świętowanie także z bliskimi w domu.
Katarzyna Jankowska – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (kasia_warsawpolinguide na Instagramie).
Katarzyna Federowicz – sommelierka, hydrosommelierka, wokalistka i kompozytorka. Specjalistka ds. gastronomii. Autorka artykułów kulinarno-podróżniczych. Jurorka w międzynarodowych konkursach winiarskich i nalewkarskich. Recenzentka kulinarna. Absolwentka Wine and Spirit Education Trust i Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Stworzyła i prowadzi autorski program warsztatów multisensorycznych, podczas których m.in. wykazuje związki w odczuwaniu wina i muzyki, wprowadza do odczuwania energii wina i wody. Przez lata managerka zarządzająca restauracji Solec 44 i współtwórczyni Lokal.Bistro. Prowadzi szkolenia z zakresu wiedzy o winie. Wykładowczyni w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów. Promotorka polskiej sceny winiarskiej.
Małgorzata Majewska – aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim. Zadebiutowała na scenie w 1998 roku rolą Zosi w "Weselu" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (Teatr Nowy w Warszawie). Współpracuje z Teatrem Adekwatnym w Warszawie, w którym zagrała w wielu spektaklach Magdy Teresy Wójcik (m.in. "Pan Tadeusz" i "Świętoszek"). Na scenie Teatru Żydowskiego pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku w roli Esterki w "Cudzie purymowym" w reżyserii Gołdy Tencer. W kolejnych latach wystąpiła m.in. w roli Chawy w "Skrzypku na dachu", Cypy w "Śnie o Goldfadenie", Lajsy w "Strasznej gospodzie", Umarłej w "W nocy na starym rynku", Marysię w "Wyznaniu", Szoszy w "Szoszy", Henryki Łazowertówny w "Pif Paf in piach". Zagrała w nagrodzonym Różą Zaspu spektaklu "Nie ma", który miał swoją premierę w Teatrze Telewizji w 2024 roku.