Nauka
15.02.2018

Relacja audio: Kobiety w Izraelu: mit i rzeczywistość

Spełnione marzenia, wykład
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Wykład "Kobiety w Izraelu: mit i rzeczywistość" poprowadziła dr Sharon Geva (Nauczycielski College Kibuców i Uniwersytet w Tel Awiwie). Nakreśliła ona role, obowiązki i wkład kobiet w historię Izraela od czasu powstania ruchu syjonistycznego do lat 50. XX wieku i zilustrowała przepaść między mitem a rzeczywistością - zarówno dziś, jak i w przeszłości.

Wysłuchaj relacji z wykładu >>

Na pierwszy rzut oka zarówno we współczesnym Izraelu jak i w całej jego historii mężczyźni i kobiety byli traktowani na równi. Zgodnie z Deklaracją ustanowienia Państwa Izrael z 14 maja 1948 r., państwo Izrael zapewnia "wszystkim swoim mieszkańcom równość praw społecznych i politycznych niezależnie od wyznania, rasy i płci."

Kobiety należały do organizacji paramilitarnych w Palestynie już za czasów Mandatu Brytyjskiego, a w Izraelu służba wojskowa pozostaje obowiązkowa zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto równość, w tym równość płci, jest główną zasadą ruchu kibucowego i ważnym elementem w kulturze izraelskiej.

Nie przez przypadek to właśnie w Izraelu wybrano kobietę na premiera o wiele wcześniej niż miało to miejsce w innych demokratycznych krajach. Mimo tego równość kobiet i mężczyzn w historii Izraela nie zawsze była oczywista, a kobiety musiały o nią zawalczyć.

Wykład w języku angielskim tłumaczony symultanicznie na język polski.

 

Partnerzy

Wykłady odbywają się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykłady możliwe dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.