Film
28.08.2019

Kino plenerowe - Łąka Leśmiana

W sierpniowe wieczory w ramach kina plenerowego na Łące Leśmiana pokażemy cztery filmy, których  tematy nawiązują do fenomenu dwóch modernistycznych miast – Gdyni oraz Tel Awiwu. 

28 sierpnia (środy), godz. 21.00, wstęp wolny

Wydarzenie realizujemy we współpracy z Filmową Stolicą Lata, która po raz czternasty organizuje projekcje plenerowe w całej Warszawie.
 

Ludzie, którzy nie są mną, reż. Hadas Ben Aroya, Izrael 2016, czas: 80 min.

28 sierpnia

"Ludzie, którzy nie są mną" to debiut młodej reżyserki, Hadas Ben Aroya, uhonorowany Grand Prix podczas Bilbao International Festival of Documentary and Short Films 2016. Reżyserka jest zarówno autorką scenariusza i odtwórczynią głównej roli.

Mieszkająca w Tel Awiwie Joy przeżywa młodzieńcze rozterki dotyczące partnerstwa, samotności, miłości i niezależności. Dziewczyna błąka się bez celu po mieście ze słuchawkami na uszach, aż pewnego dnia wpada na mężczyznę o imieniu Nir. Rozmowy z nim okażą się dla bohaterki nie bez znaczenia.

 

Poprzednie projekcje:

Gdynia. Moje Miasto, reż. Jerzy Rados, Polska 2018. Wprowadzenie: Jerzy Rados
7 sierpnia, Audytorium Muzeum POLIN

"Gdynia. Moje miasto" to intymna opowieść gdynian o ich życiu codziennym, utkana z amatorskich materiałów, które Gdyńska Szkoła Filmowa zbierała od mieszkańców od 2016 roku z okazji 90-tych urodzin miasta. Pokazuje życie w nadmorskim kurorcie, cofając nas do minionego stulecia z wszystkimi jego urokami. Tłem tych osobistych opowieści o codzienności, celebracji świąt, spacerach, uroczystościach rodzinnych jest miasto – dynamicznie rozwijająca się ikona modernizmu. 

Materiał opatrzono komentarzem lektorskim i zilustrowano muzyką Antonio Vivaldiego z cyklu koncertowego "Cztery pory roku". Film powstał z inicjatywy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Honorowy patronat nad projektem sprawował Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
 
Film, z którego emanuje radość i piękno nadmorskiego kurortu, pozwoli nam poczuć wakacyjną nadmorską bryzę, a także wprowadzi nas w atmosferę zbliżającej się wystawy „Gdyni-Tel Awiw”, na którą zapraszamy już we wrześniu. To okazja, by zobaczyć i posłuchać bicie serca miasta „od wewnątrz”, z punktu widzenia mieszkańców, których losy przeplatają się z dynamicznym rozwojem miasta.
 
Podczas spotkania Jerzy Rados przybliży okoliczności powstania filmu, opowie o kulisach zbierania materiałów z okazji jubileuszu miasta i o historiach, jakie się za nimi kryją. 
 
Jerzy Rados – scenarzysta, reżyser, fotograf, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Autor „Kroniki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych”, inicjator stworzenia Albumu Rodzinnego Polaków, na który składają się zdjęcia grup zawodowych i etnicznych Polaków m.in. Powstańców Warszawskich czy Kaszubów. Autor wideoklipów m.in. „Gdzie są przyjaciele moi” Macieja Maleńczuka, reżyser filmów dokumentalnych, reklam, programu „Wojciech Cejrowski - Boso przez świat”. Reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego „Gdynia. Moje miasto”, który swoją premierę miał w lutym 2018 roku. Film prezentowany był także w zeszłym roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
 

Mr. Gaga, reż. Tomer Heymann, Izrael / Szwecja / Niemcy/ Holandia 2015
14 sierpnia

"Mr. Gaga" opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec.
W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.
 

Bauhaus, reż. Gregor Schnitzler, Niemcy 2019, czas: 105 min.
21 sierpnia

 

Akcja filmu rozgrywa się w latach dwudziestych XX w. Jest to opowieść o losach młodej studentki Bauhausu, inspirowana prawdziwą historią projektantki mebli i zabawek dla dzieci, Almy Siedhoff-Buscher (1899-1944).
 

Zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego. 

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenia zostaną przeniesione do budynku Muzeum POLIN.

Prosimy wówczas o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

 

Projekcja filmu "Ludzie, którzy nie są mną" organizowana w ramach XVI Festiwalu Warszawa Singera.

 

Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Gdynia -Tel Awiw, której wernisaż odbędzie się w Muzeum POLIN we wrześniu 2019 roku. 

 

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce