Spektakl

„Karski” – projekcja spektaklu Teatru Telewizji i spotkanie

W 101. rocznicę urodzin Jana Karskiego Muzeum POLIN i Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego zapraszają na projekcję spektaklu Teatru Telewizji i dyskusję zatytułowaną "Zło rodzi się, gdy dobrzy ludzie postanawiają nie robić nic".

Czy Jan Karski, który narażał życie, by poinformować  świat o ludobójstwie europejskich Żydów podczas II wojny światowej, może być wzorem dla współczesnych?  W rocznicę urodzin emisariusza Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego i Muzeum POLIN zapraszają na projekcję dokumentalno-fabularnego spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

Sztuka mówi o dwójce młodych filmowców Oldze (Julia Kijowska) i Łukaszu (Piotr Głowacki), którzy kręcą materiał o Janie Karskim, próbując zmierzyć się z tragiczną historią, która stała się jego udziałem. W opowieść wplecione są  materiały archiwalne i zainscenizowane sceny dokumentalne.

Spektakl powstał, by – jak mówi reżyserka – „postać Karskiego przefiltrować przez wrażliwość współczesnego widza, pokazać go poprzez optykę młodych ludzi, realizatorów filmu o Karskim, którzy z różnych pobudek podejmują się tej realizacji, a stopniowo, coraz bardziej, ta realizacja zahacza o ich własne życiowe wybory, a dylematy współczesnego świata niebezpiecznie rymują się z realiami tamtych czasów".

Przed projekcją o współczesnych postawach wobec  wykluczenia i marginalizacji rozmawiać będą:

  • Szymon Pawlak, prowadzący Klub Kuriera przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
  • Tome​k Szczepański, streetworker, który przez 12 lat pomagał pijącym i narkotyzującym się dzieciom z praskich ulic. Dziś koordynuje pracę innych streetworkerów.
  • Elżbieta Wrona, prze​dstawicielka grupy kobiet, które zainicjowały pierwszy w Polsce blog "w kratkę" dla kobiet osadzonych w zakładach karnych
  • Marcin Dziurda, z międzynarodowej kancelarii prawniczej Linklaters, wyróżniający się działalnością pro bono
  • Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka spektaklu “Jan Karski”
  • Piotr Głowackiego, odtwórca jednej z głównych ról w spektaklu

Dyskusję poprowadzi Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego

24 kwietnia, godz. 19.30, wstęp wolny.