Spotkanie

Kapitalista, pacyfista, filantrop: Jan Bloch (1836–1902)

fot. materiały promocyjne

Czy „American dream” mógł się ziścić w polskich realiach? Mógł! Dowodzi tego życie Jana Bogumiła Blocha – syna ubogiego żydowskiego farbiarza z Radomia, który mimo braku akademickiego wykształcania dzięki talentowi i ciężkiej pracy został znaczącym twórcą polskiego kapitalizmu i słynnym działaczem pacyfistycznym.

Był bankierem oraz budowniczym i administratorem kolei. Był laureatem wystaw światowych w Paryżu, twórcą polskiego Biura Statystycznego (przodek GUS) i Muzeum Wojny i Pokoju w Lucernie oraz aktywnym obrońcą mniejszości żydowskiej w Królestwie. Za swoje 6 tomowe dzieło „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym” został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, jednak nie dożył jej przyznania.

W przededniu 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej szczególnego znaczenie nabierają jego wizje przyszłej wojny jako odhumanizowanej masowej zagłady.

17 lipca o godz. 18.00 o tej niezwykłej postaci rozmawiać będą prof. Daniel Grinberg, prof. Elżbieta Mazur, dr Justyna Guze oraz dr Andrzej Żor – redaktor książki o Janie Blochu. Dyskusję poprowadzi  Grażyna Pawlak –  dyrektor zarządu Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra