Warsztaty

Kalendarz żydowski: Sukot

Mężczyzna przykrywa drewniany stelaż gałązkami.
fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na warsztaty poświęcone świętu Sukot, zwanemu też Świętem Szałasów. Święto Sukot trwa siedem dni i jest upamiętnieniem życia w szałasach podczas wędrówki Żydów przez pustynię, z niewoli egipskiej do Ziemi Izraela.

Jesienne święto Sukot w kalendarzu żydowskim wypada w dniach 15–21 miesiąca tiszrej; w kalendarzu gregoriańskim to święto jest ruchome, przypada we wrześniu i październiku. W roku 2014 rozpoczyna się 9 października, a kończy 15 października.

Na warsztatach poznamy historię tego święta oraz zapoznamy się z ceremoniami, które mu towarzyszą. Dowiemy się m.in. dlaczego w czasie Sukot buduje się szałasy i czym jest Hoszana Raba.

Warsztaty poprowadzi Jagna Kofta, edukatorka i przewodniczka, prowadząca zajęcia i wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z działaniami edukacyjnymi w Muzeum Historii Żydów Polskich, jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – spacery śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze.”

Zajęcia przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, będą tłumaczone na Polski Język Migowy. 

12 października, godz. 13.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja:  [email protected], tel.+48 22 47 10 301.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp