Warsztaty

Kalendarz żydowski: Rosz ha-Szana

Pokrojone jabłka ułożone dookoła miski.
ROSZ HASZANA, fot. Joshua Bousel, Flickr

Wkrótce rozpocznie się 5775 rok kalendarza żydowskiego. Pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca Tiszrei obchodzone jest bowiem święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok. Według kalendarza gregoriańskiego w tym roku Rosz ha-Szana przypada w dniach 25-26 września.

Zapraszamy dorosłych i młodzież do udziału w warsztatach, podczas których przyjrzymy się wspólnie znaczeniu, tradycjom i przemianom tego święta. Dowiemy się, między innymi, jaka jest symbolika potraw spożywanych podczas uroczystej kolacji pierwszego dnia, jak brzmią tradycyjne noworoczne życzenia, czym jest szofar oraz dlaczego w noworoczne popołudnie Żydzi udają się nad rzekę.

Prowadzenie:

Helise Lieberman – dyrektorka Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce. Była dyrektorem-założycielem szkoły Lauder-Morasha w Warszawie. Jako edukator jest członkiem międzynarodowego zespołu w Center for Jewish Peoplehood Education oraz pomaga w powstawaniu inicjatywy Jewish Peoplehood Fundacji Taubego i Koret w San Francisco. Urodzona w USA, od 1994 roku mieszka w Warszawie.
Aleksandra Karkowska – Specjalistka ds. Edukacji w Muzeum Historii Żydów Polskich, wykładowca akademicki na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, animatorka kultury, uczestniczka III edycji programu Mi Dor Le Dor Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce.
Warsztat będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.


Warsztat odbędzie się 28 września, w godz. 13.00-15.00, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc, tel.+48 22 47 10 301 lub [email protected]

Wydarzenie jest częścią projektu Warszawski Tydzień Kultury bez Barier.
Warsztat będzie tłumaczony na Polski Język Migowy – serdecznie zapraszamy osoby niesłyszące.
Zgłoszenia dla osób niesłyszących ze strony www.wtkbb.pl, mailowo i smsowo przyjmuje Fundacja Kultury Bez Barier:  
Paulina Gul - tel. 502 741 022 (sms), [email protected]
Zgłoszenia tylko telefoniczne przyjmuje:
Iza Natasza Czapska - tel. 22 10 11 626 w godz. 10.00 - 15.30, [email protected]
 
Informacje o dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się tu: http://polin.pl/pl/zaplanuj-wizyte/dostepnosc-muzeum
 

Zapraszamy na kolejne wydarzenia:

29 września, godz. 18.00 wykład „O pamięci w muzeum”
5 października, godz. 13.00 warsztat „Kalendarz żydowski: Jom Kipur”
6 października, godz. 18.00 dyskusja „Polska opowieść o innych. O kim mówią nasze muzea?”

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Warsztat dla młodzieży i dorosłych zapoznający uczestników ze znaczeniem i tradycją święta Rosz ha-Szana – żydowskiego Nowego Roku. Warsztat tłumaczony na Polski Język Migowy.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp