Jan Marcin Szancer - malarz baśniowych światów - spotkanie dla seniorów

Podczas spotkania poznamy życiorys artysty i przypomnimy sobie bohaterów książek, które czytamy dzieciom i wnukom.
22 marca (piątek), godz. 11.00, wstęp bezpłatny, obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc (22 47 10 301 wew. 3)
Zapraszamy seniorów na spotkanie, którego bohaterem będzie mistrz polskiej ilustracji – Jan Marcin Szancer. To współcześnie nieco zapomniany artysta, a to właśnie on kształtował dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń. Hipnotyzował i oczarowywał. Wykreowane przez niego baśniowe scenerie i postaci na zawsze zapadają w pamięć. Dzięki ilustracjom Szancera przypomnimy sobie ulubionych bohaterów literackich z dzieciństwa i książki, które czytaliśmy dzieciom i czytamy wnukom.
Rezerwacja telefoniczna jest możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00 pod numerem: 22 47 10 301 wew. 3
Uczestnicy spotkania poznają biografię oraz działalność twórczą Jana Marcina Szancera, jak również dorobek jego współczesnych następczyń, m.in.: Joanny Rusinek, Emilii Dziubak i Iwony Chmielewskiej. Porozmawiamy również na temat Polskiej Szkoły Ilustracji i Mistrzów Ilustracji. Zabierzemy uczestników w sentymentalną podróż do dzieciństwa dzięki starym wydaniom książek dla dzieci m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ewy Szelburg-Zarembiny, czy Hansa Christiana Andersena. Będziemy oglądać slajdy, fragmenty kreskówek i kopie starych ilustracji. Na koniec zajęć sprawdzimy swoją wiedzę poprzez wspólne rozwiązywanie quizów związanych z książkami, czy dopasowywanie bohatera z ilustracji do tytułu utworu.
Zajęcia poprowadzi dr Dorota Sadowska – literaturoznawczyni, autorka pracy "Będąc dzieckiem zawsze chciałam być dorosła. Obraz dziecka i dzieciństwa w twórczości Cornelii Funke”. Zainteresowana współczesną literaturą dziecięcą, zwłaszcza aspektami pedagogicznymi w literaturze dla dzieci i młodzieży, pedagogiką pamięci, edukacją międzykulturową oraz komparatystyką kulturową i literacką. Absolwentka filologii germańskiej Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni uniwersytecka, członek Towarzystwa Badań Literatury Dziecięcej (Gesellschaft für Kinder- und Jugendliteraturforschung), stypendystka Wolnego Uniwersytetu w Berlinie (Freie Universität Berlin) i Uniwersytetu w Konstancji (Universität Konstanz).
Wydarzenie towarzyszące wystawie "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".