Jakub Stefek, Wojciech Parchem i Match Match Ensemble: Muzyka Dawida Ajzensztadta – premiera płyty
image
image
image
image
image
Zapraszamy na koncertową premierę płyty "Music of David Eisenstadt", którą wykonają organista specjalizujący się w muzycznych wątkach polsko-żydowskich Jakub Stefek, tenor Wojciech Parchem, nominowana do Paszportu Polityki dyrygentka Lilianna Krych i zespół wokalny Match Match Ensemble. Muzyka kompozytora Dawida Ajzensztadta – chórmistrza Wielkiej Syngagogi na Tłomackiem – po raz pierwszy w historii fonografii ukaże się na płycie winylowej, nagranej w naszym muzeum.
- 17 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:00, KUP BILET →
- Hol główny Muzeum POLIN
- Bilety: 30 zł
Dawid Ajzensztadt urodził się w 1890 roku w Nasielsku. W wieku 31 lat został kierownikiem chóru Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Ten najwspanialszy w owym czasie żydowski chór składał się z około 80 chłopców w wieku od 9 do 13 lat, śpiewających sopranem i altem, oraz około 20 dorosłych mężczyzn – tenorów, barytonów i basów. Poza liturgiami uświetniali oni wiele koncertów z muzyką świecką oraz przygotowywali nagrania dla Polskiego Radia. W Wielkiej Synagodze chór śpiewał przy akompaniamencie fisharmonii, choć wiele źródeł wspomina też o zachwycającym brzmieniu organów.
Najsłynniejszą aktywnością Ajzensztadta w obszarze popularyzacji muzyki żydowskiej były coroczne koncerty, na które przybywało całe muzyczne środowisko Warszawy, z Ignacym Janem Paderewskim na czele. Z biegiem lat zostały okrzyknięte najwspanialszym osiągnięciem sztuki wokalnej w Polsce. Karierę Ajzensztadta i historię chóru Wielkiej Synagogi przerwała II wojna światowa. Tradycja chóralnej i organowej muzyki żydowskiej w Polsce została przerwana. Po 80 latach muzyka Dawida Ajzensztadta powraca do Warszawy.
Wykonawcy:
- Jakub Stefek – fisharmonia
- Wojciech Parchem – tenor
- Lilianna Krych – dyrygentka.
Match Match Ensemble – chór w składzie:
Soprany
- Aleksandra Drogosz-Szymańska
- Konstancja Molewska
- Maria Złotek
- Adrianna Żołnierczuk-Malec.
Alty
- Małgorzata Bartkowska
- Ewa Kijewska
- Marzena Lewandowska
- Marta Schnura.
Tenory
- Andrzej Klepacki
- Paweł Kowalewski
- Jakub Prasał
- Aleksander Słojewski.
Basy
- Michał Kijewski
- Michał Malec.
Przed koncertem zapraszamy również na spotkanie poświęcone muzyce Dawida Ajzenstadta, które odbędzie się 15 listopada (piątek) o godz. 16:00 w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab przy ul. Barskiej 29.
Jak artyści dotarli do muzyki Dawida Ajzensztadta, które przez lata uchodziły za niezachowane? Co tak naprawdę udało się znaleźć? Dlaczego niektóre nuty znalazły się w ich rękach po raz pierwszy po 80 latach od ich powstania? Czego dowiadujemy się z muzyki Dawida Ajzensztadta, a czego możemy dzięki niej się nauczyć?
Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawią wykonawcy niedzielnego koncertu w naszym muzeum – Jakub Stefek i Lilianna Krych. W dyskusji towarzyszyć im będzie skrzypaczka Maria Sławek, która zajmuje się historią muzyki żydowskiej i prowadzi autorskie zajęcia "Historii muzyki żydowskiej" w ramach Podyplomowych Studiów Polsko–Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Na spotkanie wstęp wolny. Transmisja online na stronie Hashtag Lab na Facebooku.
Nagranie płyty zrealizowano w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w 2024 roku.
Wydanie albumu "Music of David Eisenstadt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach Krajowego Planu Odbudowy.