Wydarzenie
11.10.2017

Relacja audio: Jaką historię opowiadają dziś muzea? – wokół książki "Teorie muzeum"

Widziany od spodu strop synagogi w Gwoźdźcu - wielobarwnej rekonstrukcji, która znajduje się na wystawie "1000 lat historii Żydów polskich" w Muzeum POLIN
Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Współczesne muzea przestają być instytucjami gromadzącymi i wystawiającymi eksponaty. Zaczynają opowiadać i tworzyć historię. Jak zmienia się wizerunek muzeów w Polsce i na świecie?

Z czego wynika aktualny "boom muzealny" w Polsce i czy dotyczy on tylko muzeów historycznych? Jaką narrację tworzą muzea sztuki i centra nauki? W jaki sposób narracja budowana przez muzea narodowe ma wpływ na kształtowanie narodowej tożsamości?

W dyskusji udział wezmą prof. Anke te Heesen, autorka książki Teorie muzeum, prof. Anna Ziębińska-Witek, autorka przedmowy do książki, dr Katarzyna Jagodzińska z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i Ewa Chomicka z Muzeum POLIN. Spotkanie poprowadzi dr hab. Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej, Uniwersytetu Warszawskiego.

Anke te Heesen jest profesorem historii nauki w Instytucie Historii Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Wcześniej była pracownicą naukową i kuratorką w Centrum Badania Europejskiego Oświecenia w Poczdamie, w Niemieckim Muzeum Higieny w Dreźnie oraz w Instytucie Historii im. Maxa Plancka w Berlinie, a w latach 2006-2008 dyrektorką Muzeum Uniwersytetu w Tybindze.

Współorganizatorem spotkania jest Niemiecki Instytut Historyczny.

Spotkanie w języku polskim i niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym.

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>