Spacer
17.09.2017

Relacja z wymiany PIYE 2017: Historie rodzinne – pokaz filmu i spacer

Grupa na spacerze w terenie.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Każda rodzina ma swoją historię, swoje różne sposoby budowania rodzinnych narracji, swoje dylematy tożsamościowe. A co jeśli to rodzina rabina z Kocka uznawanego za jednego z najwybitniejszych cadyków polskich – słynnego Menachema Mendela Morgensterna? Grupa studentów z Polski i Izraela postanowiła to sprawdzić. 

  • 17 września (niedziela), godz. 14.00

Przez 10 dni warsztatów realizowanych w ramach Polish-Israeli Youth Exchange (PIYE) 2017 studenci pracowali z bazami genealogicznymi dostępnymi w Centrum Informacyjnym Muzeum POLIN, z dokumentami archiwalnymi oraz pojechali na wizytę studyjną do Kocka. Efekty ich pracy będzie można poznać już w najbliższą niedzielę 17 września, w godz. 14:00-16:30 - w tym czasie zorganizowany będzie pokaz filmu (około 30 min.) oraz spacer (około 2 godz.) 

Wydarzenia są w języku polskim i angielskim.

Wydarzenie rozpoczniemy pokazem krótkiego filmu opowiadającego historię warszawskiego rekina biznesu, który próbuje przywrócić miastu Kock jego dawną świetność. Postanawia sprowadzić tam Żydów, którzy niegdyś stanowili ważną część kockiej społeczności napędzając gospodarczy i demograficzny rozwój miasta.

Następnie, około godziny 14:30 udamy się na spacer po Warszawie, poznając historię i życie codzienne Żydów w stolicy. Wycieczkę rozpoczniemy od historii Pomnika Bohaterów Getta. Następnie udamy się na cmentarz żydowski, gdzie dowiemy się m.in jak przebiega ceremonia pochówku w tradycji żydowskiej. Ostatnim punktem wycieczki będą znaczące miejsca w powstaniu w gettcie warszawskim. Spacer inspirowany jest historią rodziny Najmarków (związanych ze słynnym rabinem z Kocka). Uwaga: w trakcie spaceru będziemy przejeżdżać spod Muzeum POLIN na cmentarz żydowski (uczestników spaceru prosimy o zabranie za sobą biletów komunikacji miejskiej).

UWAGA! DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ODKRYWANIEM RODZINNYCH HISTORII. W tym samym dniu w godzinach 10:30-14:00 w muzeum będzie działał specjalny Info Punkt przygotowany przez studentów polsko-izraelskiej wymiany, przybliżający pracę i zasoby Centrum Informacyjnego Muzeum. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Więcej o Polsko-Izraelskiej Wymianie Młodzieży PIYE >>