Spacer
1, 2.02.2020

"Gdynia-Tel Awiw" - spacer dla dorosłych

Wystawa czasowa "Gdynia - Tel-Aviv"
Gdynia. Ulica 10 Lutego, Widok gmachu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i kawiarni Bałtyk. Przed budynkiem samochody i dorożki, fot. Burzyński Roman / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zapraszamy na spacer tematyczny z przewodnikiem po wystawie "1000 lat historii Żydów polskich" i wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw".

1, 2 lutego (sobota, niedziela), godz. 14.30, bilety: 15 zł (normalny) / 10 zł (ulgowy),

  • 1 lutego (sobota), BRAK MIEJSC
  • 2 lutego (niedziela), BRAK MIEJSC

Podczas oprowadzania po wybranych galeriach wystawy stałej i wystawie czasowej „Gdynia – Tel Awiw” poznamy fenomen obu miast. Przyjrzymy się podobieństwom i różnicom między nimi.

Opowiemy o tym, jak Polacy i Żydzi wyobrażali sobie odbudowę i funkcjonowanie własnych, niepodległych państw. Poznamy polityków, inżynierów i architektów snujących wizje nowoczesnych miast. Zobaczymy, w jaki sposób wcielali swoje marzenia w życie, budując porty i dzielnice mieszkalne Tel Awiwu i Gdyni. 

Zarówno Tel Awiw, „pierwsze miasto hebrajskie”, założone w 1909 r., jak i Gdynię („polskie wrota na świat”), budowaną od 1919 r., zdominowała architektura modernistyczna. Dzięki zdjęciom z epoki prześledzimy etapy tworzenia „białych miast”. Makiety budynków przybliżą nam detale architektoniczne.
Spacer polecamy osobom powyżej 14 roku życia.

Czas trwania: ok. 1,5 godziny