Rezydencje artystyczne

Finisaż rezydencji Tamary Moyzes i Shlomiego Yaffe

Plakat filmu "Polskie burekas". Mężczyzna z opaską z gwiazdą celuje pistoletem zrobionym z ziemniaka.
Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe

Podczas pobytu twórczego w Muzeum Polin (2–22 września), duet Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe realizuje swój najnowszy projekt. Czerpie on z motywów przedwojennych warszawskich teatrów jidysz oraz z cech izraelskiego gatunku filmowego burekas, popularnego w latach 60. i 70.

Burekas, biorąc swoją nazwę od popularnego chrupiącego ciastka kuchni bliskowschodniej, to rodzaj wyrazistych komedii o atrybutach melodramatu, które skupiały się na przedstawianiu relacji między Żydami Mizrahi i aszkenazyjskimi. Widoczne są w nich wpływy literatury jidysz i sposobu, w jaki opisywane w niej były cechy społeczności wschodnioeuropejskich sztetli. Artyści-rezydenci, mieszkający na stałe w Pradze, stworzą na bazie tych dwóch estetyk serię trzech etiud filmowych, wykorzystując dodatkowo technologię animacji 3D twarzy.

Życiorysy współczesnych izraelskich postaci zostaną ukazane w fabularno-animowanych scenkach. Wystąpią w nich aktorzy związani z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Staną się one dla Moyzes i Yaffe punktem wyjścia do zmierzenia się z tematem stereotypów i mitów tożsamościowych.

Projekt zostanie zaprezentowany publiczności w trakcie spotkania z artystami 21 września o godz. 18.00, które poprowadzi krytyczka filmowa Joanna Ostrowska.

Więcej o rezydencji artystycznej Tamary Moyzes i Shlomiego Yaffe

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych Muzeum Otwarte - edukacja w działaniu 
 

Partnerem projektu jest Czeskie Centrum

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”