Rezydencje artystyczne

Finałowa prezentacja rezydencji – Benny Nemerofsky Ramsay

Zwiedzający ogląda obraz w muzeum. Do ucha przykłada audioprzewodnik.
fot. BENNY NEMEROFSKY RAMSAY

Benny Nemerofsky opowie o spacerze dźwiękowym realizowanym w Warszawie podczas muzealnego programu rezydencyjnego. Projekt powstaje we współpracy z Chórem POLIN kierowanym przez Seana Palmera i Kubę Pałysa. Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Brzostek, z Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Audioprzewodnik kanadyjskiego artysty goście Muzeum POLIN będą mogli bezpłatnie wypożyczyć lub ściągnąć z internetu od połowy marca. Projekt Nemerofsky’ego inspirowany jest opowiadaniem Izaaka Singera, które przedstawia losy chłopca pragnącego być dziewczyną.

To niejedyny przykład w twórczości pisarza, gdy zmierzył się on z tym tematem. W innym utworze Singer opowiada historię dziewczyny, która przebiera się w męski strój, by móc korzystać z przywilejów przeciwnej płci, m.in. związanych z edukacją.

Spacer dźwiękowy wykreowany przez artystę zawierać będzie także historię tajemniczej rośliny potrafiącej zmienić płeć. Tym samym Nemerofsky Ramsay  w realiach współczesnej Warszawy odnosi się do problematyki tożsamości płci i sposobu, w jaki podejmowano tę tematykę kilkadziesiąt lat temu.

Podczas czwartkowej prezentacji Chór POLIN wykona też na żywo utwór przygotowany specjalnie na potrzeby spaceru dźwiękowego.

5 marca, godz. 18.00, wstęp wolny, spotkanie prowadzone będzie w języku  angielskim z tłumaczeniem na język polski.