Festiwal WarszeMuzik 2023

WarszeMuzik – jeden z najbardziej oryginalnych festiwali na kulturalnej mapie Warszawy – rozpocznie się w sobotę, 5 sierpnia. Po raz siódmy publiczność będzie miała okazję wziąć udział w cyklu mikrokoncertów w niezwykłych lokalizacjach.
- 5-27 sierpnia 2023
- Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia festiwalu
Przez cały sierpień w sobotnie i niedzielne popołudnia w kamienicach-ostańcach na warszawskiej Woli i w pomniku Umschlagplatz rozbrzmiewać będzie muzyka patrona festiwalu – Mieczysława Wajnberga – i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: m.in. Ignacego Friedmana, Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, Andrzeja Czajkowskiego i Karola Rathausa. Nie zabraknie też dzieł wielkich kompozytorów: Ludwiga van Beethovena, Maurice’a Ravela czy Felixa Mendelssohna. Finałowy koncert festiwalu odbędzie się w Teatrze Studio im. S.I. Witkiewicza. W programie festiwalu znalazły się również spacery historyczne i wycieczka rowerowa.
WarszeMuzik to festiwal wędrowny, który prezentuje muzykę polskich kompozytorów w kamienicach-ostańcach na terenie byłego getta warszawskiego. W tym roku artyści zawędrują m.in. na dziedzińce kamienic przy ul. Chłodnej 20, ul. Złotej 62 i ul. Ogrodowej 10/26. Wystąpią tam m.in. Poldowski Quartet, Dominik Płociński, Marta Piórkowska i kuratorzy festiwalu: Ania Karpowicz i Marek Bracha.
Niedzielne koncerty WarszeMuzik zawędrują ponownie do kontemplatywnej przestrzeni pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki, w której wybrzmiewająca muzyka nabiera symbolicznego znaczenia. Podczas koncertów wystąpią Julia Łozowska, Iwo Jedynecki i Karolina Mikołajczyk. W tej niezwykłej przestrzeni odbędzie się również dźwiękowa projekcja najnowszej kompozycji Aleksandry Kacy skomponowanej na zamówienie festiwalu.
Finałowy koncert festiwalu WarszeMuzik 2023 odbędzie się w Teatrze Studio im. S.I. Witkiewicza. LutosAir Quintet wraz z zaproszonymi gośćmi – Piotrem Sałajczykiem i Janem Harasimowiczem – zaprezentują program ułożony specjalnie na festiwal.
Obok koncertów uczestnicy festiwalu WarszeMuzik będą mieli okazję wziąć udział w spacerach historycznych po dawnej Dzielnicy Północnej, które poprowadzi Agnieszka Kuś, oraz wycieczce rowerowej przygotowanej przez Pawła Łęczuka.
Program festiwalu WarszeMuzik 2023
26 sierpnia (sobota), godz. 16.00, start: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
- Ogrody i ogródki warszawskiego getta – spacer prowadzi Agnieszka Kuś
26 sierpnia (sobota), godz. 18.00, ul. Chłodna 20
- Poldowski Quartet:
- Marta Piórkowska – skrzypce,
- Agata Krystek – skrzypce,
- Damian Kułakowski – altówka,
- Mateusz Błaszczak – wiolonczela.
Program:
- Felix Mendelssohn – Kwartet smyczkowy a-moll nr 2, op. 13,
- Mieczysław Wajnberg – V Kwartet smyczkowy op. 27,
- Aaron Copland – 2 Utwory na Kwartet Smyczkowy.
27 sierpnia (niedziela), godz. 12.00, start: pomnik Umschlagplatz, ul. Stawki 10
- Pomniki | Symbole | Murale – literacko-muzyczną wycieczkę rowerową prowadzi Paweł Łęczuk
27 sierpnia (niedziela), godz. 19.00, Teatr Studio im. S.I. Witkiewicza, Plac Defilad 1
- Piotr Sałajczyk – fortepian,
- Jan Harasimowicz – trąbka,
- Ania Karpowicz – flet,
- Marek Bracha – fortepian.
LutosAir Quintet:
- Jan Krzeszowiec – flet,
- Franciszek Olszowski – obój,
- Maciej Dobosz – klarnet,
- Alicja Kieruzalska – fagot,
- Łukasz Łacny – waltornia.
Program:
- Pavel Haas – Wind Quintet op.10,
- Irene Poldowski – Suite miniature de chansons à danser,
- Karol Rathaus – Eine kleine Serenade op.23,
- Ernest Bloch – Nigun.
Organizatorem WarszeMuzik 2023 jest Fundacja Sfera Harmonii.
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Partnerami Festiwalu są:
- Fundacja PZU,
- Wolskie Centrum Kultury,
- Teatr Studio im. S.I. Witkiewicza,
- BarStudio,
- Yamaha Music Europe Sp. z o.o. Oddział w Polsce,
- STOART,
- Instytut Mieczysława Wajnberga.
Patronem honorowym wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.