Spacer
20.09.2020

Dźwięki dawnego Muranowa - spacer miejski

Na zdjęciu grupa osób w słuchawkach spaceruje po mieście. Jedna z osób ogląda słup ogłoszeniowy z licznymi afiszami
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W trakcie spaceru posłuchamy dźwięków przedwojennego Muranowa – tętniącej życiem dzielnicy zamieszkałej przez Żydów, wielojęzycznym i gwarnym centrum życia żydowskiego w Warszawie.

  • 20 września (niedziela), godz. 14.30

To na Muranowie, chociażby na ulicach Nalewki, Tłomackie czy na placu Grzybowskim, słychać było nawoływanie żydowskich handlarzy i głosy bawiących się dzieci. Dzwonki tramwajowe, odgłosy płynące z pobliskich teatrów oraz śpiew kantorów mieszały się z turkotem maszyn pracujących w pobliskich fabrykach.

Podczas spaceru spróbujemy usłyszeć te dźwięki – wsłuchamy się w śpiew Gerszona Siroty, kantora Wielkiej Synagogi i śpiewaka operowego, który dawał koncerty w Metropolitan Opera. Przypomnimy, jak brzmiały piosenki kabaretowe w jidysz i po polsku, a także dziecięce wyliczanki częściowo znane również współcześnie.

Dzięki dźwiękom  przeniesiemy się także na ulicę Nalewki, o której Isaac Bashevis Singer pisał: „Harmider zapamiętale targujących się głosów nie słabł w ciągu dnia nawet na chwilę. Tam również stały domy nauki i chasydzkie sztiblech, ale były one niewidoczne wśród sklepów, warsztatów i fabryk, które je otaczały”.

Spacer poprowadzi:

  • 29 lipca i 20 września - Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN.

 

W dniu spaceru uczestnicy mogą w ramach biletu zwiedzić najpierw samodzielnie wystawę czasową "Tu Muranów".

Informacje organizacyjne:

  • Czas trwania spaceru: 2 godziny
  • Liczba osób: 15
  • Miejsce zbiórki: hol główny
  • Podczas spaceru zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.
  • Przebywając w grupie, prosimy o zakrycie nosa i ust maseczką lub częścią garderoby.
  • Prosimy przygotować się do przejścia około dwóch kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień - wodę do picia i nakrycie głowy.