Dyskusja: Jak opowiedzieć dziecku wojnę?

Zapraszamy na spotkanie z autorami oraz ilustratorką książek dla dzieci poświęcone ważnym rozmowom z najmłodszymi. Z Aleksandrą Artymowską, Pawłem Beręsewiczem i Marcinem Szczygielskim będzie rozmawiać Anna Czerwińska.
- 16 listopada (sobota), godz. 17:00
- Sala konferencyjna A, Muzeum POLIN
- Wstęp wolny
Dzieciństwo i wojna to tematy, które powinny być od siebie odległe. Jednak dzieci na co dzień stykają się z informacjami o wojnie. Do niedawna były to głównie historie z przeszłości, ale już od ponad dwóch lat w Polsce wojna jest przedmiotem codziennych rozmów dorosłych i obrazem nieprzerwanie obecnym w mediach. Czasem mówią o niej w szkole koleżanki i koledzy, którzy uciekli z krajów objętych konfliktem.
Muzeum POLIN również opowiada o wojnach. Co roku zapraszamy szkoły do wspólnego upamiętniania powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Gdy okazało się, że w upamiętnianiu chcą brać udział też najmłodsi uczniowie i uczennice, zaczęliśmy się zastanawiać, jak opowiedzieć dzieciom wojnę oraz o czym i jak rozmawiać, aby opowiedzieć o trudnych tematach adekwatnie do rozwoju emocjonalnego i poznawczego dziecka.
Tak powstały "Opowiadania o wartościach", które mówią nie tylko o wojnie, ale szerzej o postawach, relacjach i emocjach, które towarzyszą bohaterom w trudnych dla nich sytuacjach.
Podczas dyskusji z autorami i ilustratorką, którzy współpracowali przy tworzeniu "Opowiadań o wartościach" będziemy rozmawiać o tym, jak językiem kilkulatków mówić o tym, co trudne – strachu, smutku lub stracie, ale też o tym, co ważne i wzmacniające – pomaganiu, przyjaźni, odwadze.
Aleksandra Artymowska – ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały wydane już w 20 językach na (prawie) całym świecie i zdobyły liczne wyróżnienia w konkursach. Autorka ilustracji do czterech opowiadań, które powstały w ramach akcji Żonkile: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej, "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza, "Było – nie ma – jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej.
Paweł Beręsewicz – laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumacz. Na potrzeby akcji Żonkile napisał opowiadanie "Strasznie strasznie" – niezwykle poruszającą i pełną miłości historię relacji ojca i synka, których życie niemal z dnia na dzień ulega całkowitej zmianie.
Marcin Szczygielski – pisarz, dramaturg i grafik, autor popularnych książek dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. Autor m.in. "Arki Czasu" stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Anna Czerwińska – kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum POLIN, autorka narzędzi, wystaw edukacyjnych i kursów online na temat kultury i sztuki dla nauczycieli i młodzieży.
Spotkanie "Jak opowiedzieć dziecku wojnę?" jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji edukacyjnej "Rozmowy o wartościach. Jak mówić w szkole o tym, co ważne?".
Wydarzenie wspiera:
Dofinansowano: