Spektakl

Dokument podróży – performans TR Warszawa

fot. TR Warszawa

Bohaterka filmu, Agnieszka, przypadkowo odkrywa, że pochodzenie jej rodziny jest inne od wersji powielanej i wypowiadanej przez kolejne pokolenia.

Aby rozwikłać tajemnicę i zmierzyć się z nową tożsamością, wyrusza w podróż do rodzinnych korzeni, która prowadzi przez Suwałki i Tel Awiw.

Oparty na autentycznej historii projekt Agnieszki Przepiórskiej łączy dwa media: dokumentalny film i performans na żywo. Tematem jest potrzeba szukania korzeni i zrozumienia własnej tożsamości. Jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy? W jaki sposób wybory rodziców i dziadków determinują życie następnych pokoleń? Czy tożsamość można wybrać, czy to ona nas wybiera?

Od autorki:
 

Podczas pracy nad projektem zrozumiałam, że tak naprawdę opowiadam historię o potrzebie głębokiej bliskości. Temat żydowski okazał się pretekstem do dotknięcia skomplikowanej relacji matka – córka, a także – co integralnie wiąże się z wyborem tematu – próbą zrozumienia lęku, traumy rodzinnej przenoszonej z pokolenia na pokolenie. Jestem przekonana, że ukrywane oraz wypierane prawdy mają wpływ na następne generacje, że strach i wstyd niewyrażone, nieopowiedziane we właściwym czasie stają się koszmarem dla następnych pokoleń. W tym spektaklu chciałabym stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem, chciałabym opowiedzieć o swojej potrzebie miłości, a także o tęsknocie za świadomą, czystą relacją międzypokoleniową.

Obsada: Maria Maj, Agnieszka Przepiórska, Jacek Żakowski.

Realizatorzy:

  • scenariusz filmu i reżyseria performansu: Weronika Tofilska
  • reżyseria filmu: Łukasz Konopa, Weronika Tofilska
  • zdjęcia: Łukasz Konopa
  • asystentka produkcji: Anna Kaźmierowska

Daty spektakli: 16, 17, 18, 19 lipca, godz. 20.00, bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy). Zachęcamy do kupna biletów online.

Produkcja: TR Warszawa, w ramach projektu Teren TR. Muzeum POLIN jest partnerem spektaklu.