Spotkanie
7.06.2017

Relacja audio: Spotkanie wokół złotego rodzinnego śpiewnika - Czytelnia POLIN

Fortepian stoi obok kominka.
fot. Flickr

Spotkanie wokół książki "W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – śpiewnik rodzinny". To wyjątkowy osobisty śpiewnik ułożony przez trzy kobiety, które pragnęły ocalić od zapomnienia tradycję rodzinnego muzykowania i coraz mniej znane melodie żydowskie. Autorki to: znana pisarka i publicystka Bella Szwarcman-Czarnota, jej siostra Dorota Szwarcman - dziennikarka muzyczna i córka Róża Ziątek-Czarnota - skrzypaczka.

W poszukiwaniu złotego jabłkaWysłuchaj relacji audio ze spotkania >>

Piosenki, pieśni, kołysanki. Śpiewane i grane przez babcie, ciocie, rodziców i dzieci, w radości i smutku, przy pracy i od święta, dla zabawy i dla ukojenia, wspólnie i solo, są nie tylko na zawsze bliskimi sercu melodiami, ale także swoistym wehikułem czasu, rozmową pokoleń.

Coraz bardziej ulotne słowa żydowskich piosenek i nuty śpiewów chasydzkich zapragnęły ocalić od zapomnienia trzy kobiety złączone więzami krwi i tradycją rodzinnego muzykowania, która przetrwała czas Zagłady. Ułożony przez nie śpiewnik jest książką wyjątkową, bo głęboko osobistą.

Bella Szwarcman-Czarnota  – pisarka, publicystka, redaktorka i tłumaczka. Jak nikt inny pisze, wykłada i opowiada o żydowskiej kulturze, tradycji, filozofii, duchowości, literaturze. Siostra Doroty i matka Róży.

Dorota Szwarcman  – Jako publicystka i krytyk muzyczny współpracowała z wieloma opiniotwórczymi czasopismami; obecnie jest związana z tygodnikiem „Polityka”. Otrzymała dwukrotnie nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Odznakę  Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Róża Ziątek-Czarnota  – skrzypaczka. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Katowicach, a także studia podyplomowe w specjalizacji skrzypce historyczne.