Spotkanie
29.06.2023

Czytelnia POLIN: Silvia Foti "Zbrodnie mojego dziadka"

Żołnierz i dziewczynka na okładce książki "Zbrodnie mojego dziadka" Sylvii Foti.
fot. materiały prasowe

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Zbrodnie mojego dziadka". Z Silvią Foti i Michaelem Kretzmerem rozmawiać będzie Yale Reisner. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

  • 29 czerwca 2023 (czwartek), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne
  • dyskusja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Sylvia i jej rodzina – litewscy emigranci mieszkający w Stanach Zjednoczonych – zawsze żyli w cieniu dziadka. Spoglądał na nich z portretu surowym spojrzeniem. Sam nigdy nie dotarł do Ameryki, zginął w sowieckiej katowni. Nieustannie jednak wspominano o jego odwadze i wojennych dokonaniach – udziale w powstaniu przeciw komunistycznej okupacji, pobycie w niemieckim obozie koncentracyjnym, partyzantce, odmowie emigracji i męczeńskiej śmierci, kiedy Sowieci wrócili na Litwę. Gdy Litwa odzyskała niepodległość, niezłomny "Generał Wicher" – Jonas Noreika dołączył do panteonu bohaterów narodowych. Sprawiedliwości stało się zadość.

Czy jednak na pewno? Wszystko zmienia pewna obietnica. Umierająca matka zobowiązuje córkę – doświadczoną pisarkę i dziennikarkę Sylvię Foti – do napisania biografii dziadka. Aby dotrzymać słowa, Sylvia wchodzi na drogę bez odwrotu i rozpoczyna historyczne śledztwo. Skrywana przez lata prawda, którą ujawni, wstrząśnie nie tylko jej rodziną, ale i całą Litwą.

Silvia Foti – amerykańska dziennikarka, pisarka, wykładowczyni i nauczycielka, wychowana w rodzinie litewskich emigrantów, wnuczka Jonasa Noreiki, bohatera narodowego Litwy, znanego jako "Generał Wicher".

Michael Kretzmer – producent i reżyser filmowy, reżyser filmu dokumentalnego "J’Accuse" opisującego historię dochodzenia Silvii Foti do okrutnej prawdy o swoim dziadku. 

Yale Reisner – genealog, były pracownik Fundacji Laudera oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Żyd-litwak, członkowie jego rodziny byli zamordowani przez nazistów litewskich w czasie wojny.