Spotkanie
13.01.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Włodek Goldkorn "Osioł Mesjasza"

Gościem pierwszego w 2021 roku spotkania w Czytelni POLIN online będzie Włodek Goldkorn, autor książki "Osioł Mesjasza", która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Rozmowę poprowadzi Karolina Sulej, autorka książki "Rzeczy osobiste", którą w październiku gościliśmy w ramach naszych literackich spotkań.

  • 13 stycznia 2021 (środa), g. 19:30,
  • UWAGA: film to zarejestrowane spotkanie na żywo, na początku nagrania może być dłuższy czas cisza
Transkrypcja nagrania >>


Włodek Goldkorn ma szesnaście lat, kiedy w 1968 roku wyjeżdża z Polski do Izraela. Zafascynowany nowym krajem, obdarza go żywiołową miłością. Szybko jednak rusza pod prąd, zaczyna stawiać niewygodne pytania, kwestionuje jedyną słuszną drogę, którą mu wskazywano.

Zamiast tańczyć horę, słucha egipskich piosenkarek, zostaje aktywistą radykalnej lewicy, protestuje przeciwko okupacji Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, jako rekrut sprzeciwia się przełożonym… Z czasem młody buntownik wyrasta na niezależnego humanistę, który unika wydeptanych ścieżek. Jest człowiekiem o tożsamości złożonej jak mozaika, który w wielu językach czuje się jak w domu i nie odrzuca żadnej ze swoich ojczyzn (do Polski i Izraela wkrótce dołączą Włochy) – dużo im zawdzięcza, jeszcze więcej od nich wymaga.

"We śnie krzyczy po polsku, po włosku albo po hebrajsku. Marzy w jidysz. Włodek Goldkorn, polski emigrant, włoski dziennikarz, Żyd diaspory, w drugiej części swoich wspomnień oprowadza nas po swoim Izraelu, olśniewająco splatając intymną biografię z dziennikarską obserwacją, literacką erudycją i historyczną wiedzą. I jeszcze bonus dla polskiego czytelnika: chociaż jesteśmy w Izraelu, Polska jest zawsze w tle".

Anna Bikont

Włodek Goldkorn – wieloletni redaktor działu kultury tygodnika „L’Espresso”. Z Polski, kraju swojego urodzenia, wyemigrował w 1968 roku. Zajmuje się tematyką żydowską i historią Europy Środkowo-Wschodniej. Współautor książek Strażnik. Marek Edelman opowiada oraz Civiltà dell’Europa Orientale e del Mediterraneo. Jest również autorem La scelta di Abramo. Identità ebraiche e postmodernità. Za książkę Dziecko w śniegu otrzymał Nagrodę Asti d’Appello, był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz znalazł się w finale nagrody Premio Sila ’49.

Karolina Sulej - pisarka, reporterka, pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017). Wydała esej reporterski-historyczny Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny, wraz z Sylwią Chutnik prowadziła na YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. oraz wychowuje trzy szare koty.