Spotkanie
ODWOŁANE

Czytelnia POLIN online: Szmuel Lejb Sznajderman "Wojna w Hiszpanii. Reportaż z głębi kraju"

Szmuel Lejb Sznajderman, klasyk literatury jidysz, dziennikarz, eseista, reporter, jako korespondent gazet "Hajnt" i "Nasz Przegląd" wyruszył do Hiszpanii, by relacjonować przebieg wojny domowej. Jego reportaże, które ukazały się w jidysz w 1938 roku, w sierpniu wydało Wydawnictwo Czarne. W Czytelni POLIN online z tłumaczką Magdaleną Kozłowską rozmawiać będzie Łukasz Krzyżanowski.

  • UWAGA: Spotkanie odbędzie się w późniejszym terminie
  • transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku 
  • dyskusja w języku polskim

Sznajderman podróżował po wschodniej części kraju, pozostającej pod kontrolą republikanów. Zależało mu na pokazaniu entuzjazmu dla socjalistycznej rewolucji wymierzonej przeciwko dyktaturze generała Franco. Pokazał jednak również strach i zmęczenie. Rozmawiał z bojownikami, politykami, a także z rolnikami, pracownikami fizycznymi, właścicielami winnic. Ważny fragment książki to relacja z klasztoru Montserrat nieopodal Barcelony, gdzie autor poszukiwał starych żydowskich manuskryptów.

Sznajderman zyskał miano pierwszego żydowskiego korespondenta wojennego, ale ta książka to przede wszystkim opowieść o tyłach frontu i zwykłych ludziach, którzy w ogarniętym krwawą wojną domową kraju usiłują prowadzić normalne życie.

Reportaże, które wydano w jidysz już w 1938 roku, po raz pierwszy ukazują się w polskim tłumaczeniu. Uzupełniają je zdjęcia autorstwa Dawida Szymina (później znanego jako David Seymour), towarzysza w podróży i przyjaciela Sznajdermana, które dołączono także do wydania z 1938 roku.

Książka ukazała się z przedmowami Magdaleny Kozłowskiej i Karoliny Koprowskiej oraz zdjęciami Davida Seymoura w tłumaczeniu Magdaleny Kozłowskiej.

Magdalena Kozłowska - historyczka, kulturoznawczyni, tłumaczka, adiunktka na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią społeczną Żydów przede wszystkim okresu dwudziestolecia międzywojennego. Autorka monografii: Świetlana przyszłość? Żydowski Związek Młodzieżowy Cukunft wobec wyzwań międzywojennej Polski (Austeria: Kraków-Budapeszt 2016). Członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych i redakcji pisma "In Geveb". Działa także jako aktywistka społeczna związana w ramach Polskiego Alarmu Smogowego z ruchem antysmogowym związana od 2013 roku.

Łukasz Krzyżanowski - adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Adjunct Professor na Wydziale Historii Uniwersytetu w Ottawie. Pracował na Uniwersytecie Warszawskim i Freie Universität w Berlinie. Był stypendystą Wydziału Historycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, Instytutu Yad Vashem, oraz Narodowego Centrum Nauki. Jego książka Dom, którego nie było zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodę Klio III Stopnia. Amerykańska wersja książki ukazała się w 2020 roku nakładem Harvard University Press.

Łukasz Krzyżanowski - adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Adjunct Professor na Wydziale Historii Uniwersytetu w Ottawie, stypendysta Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Pracował na Freie Universität Berlin i w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Był stypendystą Wydziału Historycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, Instytutu Yad Vashem, oraz Narodowego Centrum Nauki. Jego książka "Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta" (Czarne 2016) zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodę Klio III Stopnia. Angielska wersję tej książki (Harvard University Press 2020) otrzymała Sybil Halpern Milton Memorial Book Prize.