Spotkanie
14.04.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Marek Gałęzowski "Żydzi walczący o Polskę"

Na obrazie widzimy okładkę książki "Żydzi walczą o Polskę".
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na premierową rozmowę na temat książki pt. "Żydzi walczący o Polskę", która 14 kwietnia ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak. Z autorem Markiem Gałęzowskim rozmawiać będzie Agaton Koziński.

Historia Żydów bijących się o polską niepodległość to nie tylko opowieść o Berku Joselewiczu, pierwszym Żydzie odznaczonym Orderem Virtuti Militari, ani o dzielnym gimnazjaliście Michale Landym, prowadzącym z krzyżem w ręce pokojową demonstrację na placu Zamkowym. To również zapomniane dzieje tysięcy członków wyznania mojżeszowego, którzy nie tylko chcieli w Polsce żyć, lecz także gotowi byli dla niej umierać.

Uważali sprawę polską za swoją własną. Ramię w ramię z Polakami bili się o niepodległość. Walczyli i umierali za kraj, który kochali. Powstaniec zasłaniający własną piersią polskiego pułkownika w jednej z bitew powstania styczniowego. Dzielny legionista walczący na froncie do ostatku sił mimo śmiertelnych ran. Żołnierz bohatersko broniący polskiego Lwowa, czekający na odsiecz, w której szedł jego brat.

Bili się w powstaniach i z legionami Piłsudskiego. Stawiali czoła bolszewikom chcącym zniszczyć nowo powstałą Rzeczpospolitą. Dzielnie walczyli z niemieckim najeźdźcą w roku 1939 r., a z generałem Andersem przeszli jego bojowy szlak. Byli z nami w najważniejszych momentach naszej historii. Często walka o Polskę należała do ich rodzinnych tradycji. Dzielili naszą radość ze zwycięstw i przeżywali gorycz porażek. Czy o tym pamiętamy?

Marek Gałęzowski – dr. hab., absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN, profesor Uczelni Łazarskiego. Autor książek, m.in. Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach PolskichPrzeciw dwóm zaborcom. Polityczna konspiracja piłsudczykowska w kraju w latach 1939 – 1947 (nominowane m.in. Do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza) oraz „My idziemy w zórz świtanie”… o poległych oficerach Legionów Polskich. Współautor albumu Twórca niepodległej. Józef Piłsudski 1867 – 1935. Stały autor artykułów w miesięczniku „Historia Do Rzeczy”, od chwili jego powstania.

Agaton Koziński – specjalizuje się w polityce krajowej i europejskiej. Zastępca red. naczelnego "Wszystko Co Najważniejsze". Red. naczelny "Piękno historii". Wcześniej pracował w "Polska The Times", redakcji zagranicznej PAP oraz tygodniku "Wprost". Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

Wydarzenie organizowane z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 
Czytaj więcej o akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile >>