Spotkanie
9.02.2022 - online

Czytelnia POLIN online: Leon Weintraub, Magda Jaros "Pojednanie ze złem"

Okładka książki "Pojednanie ze złem. Historia chłopca z łódzkiego getta". Chłopiec stoi naprzeciwko mostu dzielącego stronę aryjską i getto. Na moście stoi grupa ludzi.
fot. materiały prasowe

Lutowy cykl Czytelnia POLIN rozpoczniemy od rozmowy na temat książki pt. "Pojednanie ze złem". Z autorami Magdą Jaros i Leonem Weintraubem rozmawiać będzie Justyna Dżbik-Kluge. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona.

"Moje miasto Łódź, tam wszystko się zaczęło" – mówi Leon Weintraub w cyklu rozmów z Magdą Jaros. Wychowywał się w czynszowej kamienicy przy ul. Kamiennej, tej samej, którą po latach rozsławiła w swojej piosence Osiecka.

W 1939 roku miał pójść do gimnazjum, tymczasem musiał pożegnać się ze światem, jaki znał do tej pory i wraz z matką i siostrami przenieść się na ul. Jakuba w centrum getta. Praca, głód, percepcja ograniczona do znajdywania sposobów na przetrwanie, coraz mniej sił, aż wreszcie wywózka i gehenna obozowa.

Czy można nadrobić stracony czas? Czy po takich doznaniach można znaleźć sobie miejsce wśród ludzi? "Wybaczenie, czy też usprawiedliwienie tych przekraczających ludzką wyobraźnię zbrodni nie jest dla mnie możliwe" – przyznaje Leon Weintraub. "Pozostaje więc słowo POJEDNANIE. Oznacza ono zaprzestanie wysuwania wzajemnych zarzutów i zakończenie nakręcania »spirali wrogości i zła«. Tylko ten stan pozwala wspólnie tworzyć przyszłość".

Leon Weintraub – urodził się w 1926 r. w Łodzi. W 1939 rodzina Weintraub musiała przeprowadzić się do getta. W 1944 r. wyjechał transportem do obozu Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka). W 1946 r. rozpoczął studia medycyny w Göttingen. Wrócił do Polski w 1950 i po ukończeniu studiów pracował jako ginekolog w Warszawie. W 1966 r. obronił doktorat. W marcu 1969 r. z powodu wzrastającego w Polsce antysemityzmu stracił pracę jako ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego w Otwocku i wyemigrował wraz z rodziną do Szwecji. Tam mieszka do dzisiaj, utrzymując kontakt z Polską.

Magda Jaros – filolożka z instynktem reporterskim. Pasję rozmowy realizowała w cyklu wywiadów z wielkimi postaciami kultury na łamach pisma "Twój STYL". Współautorka książki pt. "Pojednanie ze złem".

Justyna Dżbik-Kluge – dziennikarka radiowo-telewizyjna. Przez 9 lat była związana z Polskim Radiem – z radiową Czwórką i radiową Jedynką. Przez 5 lat pracowała w Radiu ZET. Była gospodynią codziennego magazynu kulturalnego TVP Warszawa "Qadrans Qltury".