Spotkanie
12.10.2022 - online

Czytelnia POLIN online: Kornelia Binicewicz i Italo Rondinella "Pazar // Shuk"

Czytelnia POLIN łączy siły z TISZ Festiwalem Żydowskiego Jedzenia! W ramach piątej edycji kulinarnego święta w Muzeum POLIN zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Pazar // Shuk". Z Kornelią Binicewicz i Italo Rondinellą rozmawiać będzie Magdalena Maślak. Książka ukazała się nakładem Paper Street Co.

"«Pazar // Shuk» opowiada historię bazarów w Stambule i Tel Awiwie w całkowicie nowy sposób, unikając kolonialnej optyki i upraszczającego orientalizmu. Każdy bazar jest przede wszystkim miejscem spotkań, spontanicznych negocjacji kulturowych i przestrzenią budowania nowych relacji i współdziałania. Miejskie targi są terenami eksploracji historycznej i demograficznej pamięci, aktywną przestrzenią pracy nad pluralizmem i zrozumieniem społecznym. To właśnie na lokalnych bazarach widoczne są wszelkie przemiany urbanistyczne w tkance miasta. Ale przede wszystkim są to miejsca skupiające różnorodne, często osobne, obojętne lub nawet wrogie sobie grupy społeczne" – pisze w książce jej współautorka, Kornelia Binicewicz.

Książka "Pazar // Shuk" zaprasza do odkrywania mikrokosmosów Stambułu i Tel Awiwu, dwóch światów permanentnie tworzonych przez przybyszy, migrantów i wędrowców z różnych kultur, poprzez eseje pisane przez Kornelię Binicewicz – polską antropolożkę kultury – i dokumentalne fotografie autorstwa Italo Rondinelli – włoskiego reportażysty.

"Pazar // Shuk" jest kolekcją esejów i zdjęć, przyprawionych garścią przepisów pochodzących prosto z lokalnych bazarów. Książka zbliża dwa światy i ludzi oraz poszerza horyzonty kulturowe i historyczne dzięki narracji podążającej za antropologicznym spojrzeniem.

Projekt powstał we współpracy z Konsulatem Generalnym Izraela w Stambule oraz FOODISH, ANU Museum w Tel Awiwie i wydawnictwem Paper Street Co. ze Stambułu.

Kornelia Binicewicz – polska antropolożka kultury, DJ-ka oraz kuratorka projektów muzycznych i kulinarnych. Przez lata zajmowała się programowaniem festiwali w Polsce, Izraelu i Turcji. Założycielka wydawnictwa muzycznego "Ladies on Records" i projektu kulinarnego "Eat Music with Culture". Od wielu lat mieszka na jednej z Wysp Książęcych w Stambule.

Italo Rondinella – włoski fotograf, reportażysta i reżyser, obecnie mieszkający w Stambule. W swojej pracy skupia się głównie na konfliktach i wyzwaniach współczesnego świata. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami (United Nations High Commissioner for Refugees and the Venice Biennale Foundation), na stałe – ze szwajcarską telewizją RSI.

Magdalena Maślak – kulturoznawczyni, inicjatorka i kuratorka TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Od lat zajmuje się żydowską kulturą kulinarną i związkami kuchni żydowskiej z kuchniami lokalnymi. Punktem wyjścia dla jej działań jest kulturowy aspekt jedzenia: jego historia, migracje, zmieniające się tradycje i ich odzwierciedlenie w praktykach codziennych.