Spotkanie
8.12.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Karolina Sulej "Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny"

W ostatniej w 2021 roku Czytelni POLIN online o książce "Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny" z Karoliną Sulej rozmawiać będzie Sylwia Chutnik. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Jedenaście wywiadów, jedenaście bohaterek i bohaterów, którzy przeżyli okupację, getta, obozy –Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Majdanek, Stutthof, Bergen-Belsen. W każdej rozmowie przewija się motyw dbania o wygląd jako bardzo ważny czynnik zachowania godności w sytuacjach granicznych.

Oprócz tego dwadzieścia fotografii i dwadzieścia mikrohistorii o przedmiotach i obrazach, które pokazują wojnę od strony osobistego doświadczenia codzienności, materialności, płci, ciała i stroju. Karolina Sulej, autorka książki  Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, znów pokazuje przemilczane do tej pory aspekty życia w czasie II wojny – życia mimo wszystko.

Karolina Sulej – pisarka, reporterka, pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej. Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny.

Sykwia Chutnik – doktor nauk humanistycznych. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Felietonistka ,"Polityki";, "Pani", "Wysokich Obcasów", "Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych.