Czytelnia POLIN online: Jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie?

W pierwszej kwietniowej Czytelni POLIN online gościć będziemy uznane pisarki dziecięce - Zofię Stanecką i Justynę Bednarek, które napisały nowe opowiadania, oraz ilustratorki - Aleksandrę Artymowską i Aleksandrę Płocińską. To na tych wydawnictwach opierają się materiały dla najmłodszych, które przygotowaliśmy w ramach Akcji Żonkile, upamiętniającej 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Na obrazie widzimy kolaż okładek książek
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
Na obrazie widzimy okładkę książki "Historia pewnej ulicy"
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
Na obrazie widzimy okładkę książki "Pamięć drobinek"
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

"Pamięć drobinek" to opowiadanie Zofii Staneckiej, napisane z myślą o dzieciach w wieku 6-8 lat, przenoszące nas w fantastyczny świat leśnych istot, które się nawzajem wspierają i ratują w potrzebie. Barwne, bajkowe ilustracje przygotowane przez Aleksandrę Artymowską, rozpoznawalną w Polsce i za granicą twórczynię książek dla dzieci, z pewnością uruchomią wyobraźnię maluchów.

Pobierz bezpłatnie opowiadanie Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" w formacie .PDF >>

"Historia z pewnej ulicy", napisana przez Justynę Bednarek, przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8-9 lat. Porusza ona bezpośrednio problem ludności żydowskiej w czasie okupacji, opisując losy dziecięcych bohaterów i ich rodzin. Zarówno autorka opowiadania, jak i twórczyni przepięknych ilustracji, Aleksandra Płocińska, stronią od epatowania dramatyzmem i okrucieństwem.

Pobierz bezpłatnie opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z jednej ulicy" w formacie .PDF >>

Podczas rozmowy, którą poprowadzi Wojciech Szot (Zdaniem Szota), zapytamy o to, jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie, dbając o ich dobrostan i bezpieczeństwo. Porozmawiamy o rekomendacjach na temat nauczania o II wojnie światowej, języku, jakim należy przedstawiać dzieciom trudne emocjonalnie tematy, uwrażliwiając je jednocześnie na krzywdę i niesprawiedliwość.

Justyna Bednarek - z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 50 książek, w tym „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które weszły do kanonu lektur szkolnych, „Pięciu sprytnych kun”, „Babcochy” czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku. Za swoje książki dostała wiele nagród literackich (m. in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka” czy nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego).

Aleksandra Artymowska - ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały wydane już w 20 językach na (prawie) całym świecie i zdobyły liczne wyróżnienia w konkursach. Obecnie współpracuje z wydawnictwem BONNIER / BIG PICTURE PRESS z Wielkiej Brytanii. Jej Książka AMAZED zaliczona przez brytyjski dziennik THE INDEPENDENT za jedną z najlepszych książek aktywnościowych dla dzieci w 2017 roku.

Aleksandra Płocińska - zajmuje się ilustrowaniem oraz projektowaniem plakatów i książek, nie tylko dla dzieci. Do tej pory ukazało się kilkanaście książek z jej ilustracjami w tym kilka książek autorskich. W 2010 roku zilustrowana przez nią książka Mrówka wychodzi za mąż otrzymała nagrodę w konkursie PTWK Najpiękniejsza książka roku 2009. W 2018 roku Zwierzokracja została wybrana Najlepszą Książką Dziecięcą 2018 w konkursie „Przecinek i Kropka”.

Zofia Stanecka – pisarka, z wykształcenia polonistka. Wielbicielka teatru, baśni i literatury dziecięcej. Autorka serii "Basia", opowiadań, baśni i powieści. Najbardziej lubi pisać o bohaterach wykluczonych, opuszczonych lub nieoczywistych. Jej zadedykowany Irenie Jurgielewiczowej "Świat według dziadka" oraz "Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu" zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Wojtek Szot – księgarz, wydawca, redaktor, recenzent i bloger. Publikuje na blogu „Zdaniem Szota” i w prasie. Autor książki „Panna Doktor Sadowska”. Mieszka w Warszawie. W swoich tekstach pisze o własnym doświadczeniu lektury, procesie czytelniczym i spotkaniu czytelnika i czytelniczki z literaturą.

 

Wydarzenie organizowane z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 
Czytaj więcej o akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile >>

 

Czytelnia POLIN online: Jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie?

07.04.2021 - 07.04.2021