Spotkanie
7.04.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie?

W pierwszej kwietniowej Czytelni POLIN online gościć będziemy uznane pisarki dziecięce - Zofię Stanecką i Justynę Bednarek, które napisały nowe opowiadania, oraz ilustratorki - Aleksandrę Artymowską i Aleksandrę Płocińską. To na tych wydawnictwach opierają się materiały dla najmłodszych, które przygotowaliśmy w ramach Akcji Żonkile, upamiętniającej 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

"Pamięć drobinek" to opowiadanie Zofii Staneckiej, napisane z myślą o dzieciach w wieku 6-8 lat, przenoszące nas w fantastyczny świat leśnych istot, które się nawzajem wspierają i ratują w potrzebie. Barwne, bajkowe ilustracje przygotowane przez Aleksandrę Artymowską, rozpoznawalną w Polsce i za granicą twórczynię książek dla dzieci, z pewnością uruchomią wyobraźnię maluchów.

Pobierz bezpłatnie opowiadanie Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" w formacie .PDF >>

"Historia z pewnej ulicy", napisana przez Justynę Bednarek, przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8-9 lat. Porusza ona bezpośrednio problem ludności żydowskiej w czasie okupacji, opisując losy dziecięcych bohaterów i ich rodzin. Zarówno autorka opowiadania, jak i twórczyni przepięknych ilustracji, Aleksandra Płocińska, stronią od epatowania dramatyzmem i okrucieństwem.

Pobierz bezpłatnie opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z jednej ulicy" w formacie .PDF >>

Podczas rozmowy, którą poprowadzi Wojciech Szot (Zdaniem Szota), zapytamy o to, jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie, dbając o ich dobrostan i bezpieczeństwo. Porozmawiamy o rekomendacjach na temat nauczania o II wojnie światowej, języku, jakim należy przedstawiać dzieciom trudne emocjonalnie tematy, uwrażliwiając je jednocześnie na krzywdę i niesprawiedliwość.

Justyna Bednarek - z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 50 książek, w tym „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które weszły do kanonu lektur szkolnych, „Pięciu sprytnych kun”, „Babcochy” czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku. Za swoje książki dostała wiele nagród literackich (m. in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka” czy nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego).

Aleksandra Artymowska - ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały wydane już w 20 językach na (prawie) całym świecie i zdobyły liczne wyróżnienia w konkursach. Obecnie współpracuje z wydawnictwem BONNIER / BIG PICTURE PRESS z Wielkiej Brytanii. Jej Książka AMAZED zaliczona przez brytyjski dziennik THE INDEPENDENT za jedną z najlepszych książek aktywnościowych dla dzieci w 2017 roku.

Aleksandra Płocińska - zajmuje się ilustrowaniem oraz projektowaniem plakatów i książek, nie tylko dla dzieci. Do tej pory ukazało się kilkanaście książek z jej ilustracjami w tym kilka książek autorskich. W 2010 roku zilustrowana przez nią książka Mrówka wychodzi za mąż otrzymała nagrodę w konkursie PTWK Najpiękniejsza książka roku 2009. W 2018 roku Zwierzokracja została wybrana Najlepszą Książką Dziecięcą 2018 w konkursie „Przecinek i Kropka”.

Zofia Stanecka – pisarka, z wykształcenia polonistka. Wielbicielka teatru, baśni i literatury dziecięcej. Autorka serii "Basia", opowiadań, baśni i powieści. Najbardziej lubi pisać o bohaterach wykluczonych, opuszczonych lub nieoczywistych. Jej zadedykowany Irenie Jurgielewiczowej "Świat według dziadka" oraz "Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu" zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Wojtek Szot – księgarz, wydawca, redaktor, recenzent i bloger. Publikuje na blogu „Zdaniem Szota” i w prasie. Autor książki „Panna Doktor Sadowska”. Mieszka w Warszawie. W swoich tekstach pisze o własnym doświadczeniu lektury, procesie czytelniczym i spotkaniu czytelnika i czytelniczki z literaturą.

 

Wydarzenie organizowane z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 
Czytaj więcej o akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile >>