Czytelnia POLIN online: "Byłem fotografem w Auschwitz"
Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Byłem fotografem w Auschwitz". Z Anną Dobrowolską rozmawiać będzie Remigiusz Grzela. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
- 16 listopada 2022 (środa), godz. 19.30
- spotkanie online na Facebooku Muzeum POLIN >>
- dyskusja w języku polskim
"Nazywam się Wilhelm Brasse. Jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wykonałem ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego" – tak swoją opowieść zaczyna człowiek, którego zdjęcia stały się dowodem zbrodni przeciw ludzkości.
Wilhelm Brasse, dwudziestotrzyletni mężczyzna z Żywca, trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii. "Byłem fotografem w Auschwitz" to pierwszoosobowa relacja z obozowego piekła.
"Jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Nie jest to praca naukowa ani też sensu stricte pamiętnik, ale wnosi bardzo dużo do wiedzy dzisiejszych zwyczajnych ludzi nie tylko o obozie, lecz i o systemie, który takie obozy stworzył".
Władysław Bartoszewski
Anna Dobrowolska – polska producentka filmowa, a wcześniej publicystka. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film "Portrecista", który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie, a ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa dokument "Walka". Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brassem, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.
Remigiusz Grzela – prozaik, poeta i dramaturg. Kierownik literacki Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i Festiwalu Warszawa Singera. Jest jurorem Międzynarodowego Konkursu im. Szymona Szurmieja na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej i inicjatorem Nagrody poetyckiej Dżonka im. Stachy Zawiszanki, przyznawanej w czasie krakowskich targów książki.