Spotkanie
17.11.2020

Czytelnia POLIN online: Aaron Lansky "Przechytrzyć historię"

Okładka książki Aaron Lansky "Przechytrzyć historię"
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W cyklu Czytelnia POLIN z Aaronem Lanskym rozmawiać będzie Łukasz Wojtusik.  Rozmowa w języku angielskim będzie tłumaczona na język polski.

  • 17 listopada (wtorek), g. 19.30
  • UWAGA: film to zarejestrowane spotkanie na żywo, na początku nagrania może być dłuższy czas cisza
Transkrypcja spotkania na żywo >>


Jako dwudziestoczteroletni student Aaron Lansky postanowił podjąć próbę ocalenia porzuconych książek w jidysz, zanim będzie za późno. Dzisiaj, ponad milion książek później, może się on pochwalić nadzwyczajnym osiągnięciem, które nazwano "największą kulturalną akcją ratowniczą w żydowskiej historii".

W książce "Przechytrzyć historię" Lansky opowiada o swoich przygodach i dzieli się z czytelnikiem wzruszającymi, a często rozśmieszającymi do łez historiami, które usłyszał, kiedy przemierzał Amerykę, podążając tropem książek. Przedstawia nam oszałamiającą plejadę pisarzy i pokazuje, że kultura, która niemal całkowicie przepadła, może być mostem pomiędzy minionym światem a przyszłością; świadczy też o tym, że słowo pisane może zjednoczyć wszystkich, którzy wierzą w moc wielkiej literatury.

Aaron Lansky - jest założycielem i prezesem Yiddish Book Center w Amherst w stanie Massachusetts. Otrzymał Nagrodę MacArthur Fellowship (nazywaną "grantem dla geniuszy") za nadzwyczajny wkład w odrodzenie literatury żydowskiej w Stanach Zjednoczonych. Wraz z rodziną mieszka w zachodniej części stanu Massachusetts.

Łukasz Wojtusik – dziennikarz od lat związany z radiem. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. Prowadzi autorską audycję "Krakowskie Przedmieście", współprowadzi program "Poczytalni". Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem "Dusza z ciała wyleciała".

"Wspaniała opowieść, pełna ekscytujących przygód i postaci równie niezapomnianych, jak bohaterowie Singera" – New York Post