Spotkanie
24.04.2024

Czytelnia POLIN: Lulla La Polaca "Żyć to ja potrafię!"

okładka książki Lulla La Polaca "Żyć to ja potrafię!"
FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Lulla La Polaca. Żyć to ja potrafię!". Z bohaterem książki Andrzejem Szwanem rozmawiać będzie Karolina Sulej. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

  • 24 kwietnia 2024 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie w holu głównym
  • Dyskusja w języku polskim
  • Wstęp wolny

Ta książka to szczery i bezpruderyjny wywiad z najstarszą polską drag queen.

Szpilki założył pierwszy raz w wieku kilku lat, ale drag queen został po siedemdziesiątce. Pamięta powstanie warszawskie, teraz jeździ na parady równości do Berlina. Choć marzył o aktorstwie, całe życie przepracował w branży budowlanej. Kiedy wracał z kontraktów w Libii i Iraku, rzucał się w wir zakazanych gejowskich imprez. Mimo że kończy 86 lat i ma już naszykowaną urnę w kształcie szpilki, jego kariera nie zwalnia: nakręcono o nim dokument, został twarzą marki kosmetycznej, wystąpił w teatrze i teledyskach Ralpha Kamińskiego. Kocha życie i ludzi. Nigdy się nie zatrzymuje. Nigdy nie ma dość.

W rozmowie z Wiktorem Krajewskim Andrzej Szwan, znany światu jako Lulla La Polaca, opowiada o początkach kariery w świecie drag, kulisach gejowskiego życia w PRL-u i odkrywaniu swojej tożsamości. Bo choć starość – jak miłość – zawsze przychodzi niespodziewanie, Lulla udowadnia, że w każdym wieku można czerpać z życia pełnymi garściami.

Lulla La Polaca (Andrzej Szwan) – najstarsza polska drag queen, która żadnej sceny się nie boi. Z tą samą lekkością, wdziękiem i elegancją występuje w qeerowych klubach, teledyskach Ralpha Kaminskiego i Miuosha, reklamach znanych marek i na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Kocha ludzi, bankiety i festiwale. Od ponad dekady jej wrażliwość, temperament oraz kolorowe kreacje zachwycają publiczność i inspirują artystów. W 2022 roku Bogna Kowalczyk zrealizowała wzruszający film dokumentalny o Lulli zatytułowany "Boylesque".

Karolina Sulej – pisarka, reportażystka, podcasterka, kuratorka. Autorka m.in. reportaży "Wszyscy Jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island" (2018), reportaży "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady" (2020) (Nagroda im. Teresy Torańskiej, Ołówek Moczarskiego), "Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny" (2021) oraz "Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm" (2022). Ponadto autorka podcastów Ubrani i Garderobiana oraz współautorka serialu podcastowego Supernowa.

Wiktor Krajewski – dziennikarz i autor książek. Stale współpracuje z Wprost.pl, magazynem "Viva!" i Agorą. Jego pierwsza książka "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania" ukazała się w 2015 roku. Jest autorem ośmiu książek, m.in. "Chciałbym nigdy cię nie poznać", "Seksoholicy" i "Wiem, jak wygląda piekło".