Czytelnia POLIN: Lulla La Polaca "Żyć to ja potrafię!"
Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Lulla La Polaca. Żyć to ja potrafię!". Z bohaterem książki Andrzejem Szwanem rozmawiać będzie Karolina Sulej. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
- 24 kwietnia 2024 (środa), godz. 18:00
- Spotkanie w holu głównym
- Dyskusja w języku polskim
- Wstęp wolny
Ta książka to szczery i bezpruderyjny wywiad z najstarszą polską drag queen.
Szpilki założył pierwszy raz w wieku kilku lat, ale drag queen został po siedemdziesiątce. Pamięta powstanie warszawskie, teraz jeździ na parady równości do Berlina. Choć marzył o aktorstwie, całe życie przepracował w branży budowlanej. Kiedy wracał z kontraktów w Libii i Iraku, rzucał się w wir zakazanych gejowskich imprez. Mimo że kończy 86 lat i ma już naszykowaną urnę w kształcie szpilki, jego kariera nie zwalnia: nakręcono o nim dokument, został twarzą marki kosmetycznej, wystąpił w teatrze i teledyskach Ralpha Kamińskiego. Kocha życie i ludzi. Nigdy się nie zatrzymuje. Nigdy nie ma dość.
W rozmowie z Wiktorem Krajewskim Andrzej Szwan, znany światu jako Lulla La Polaca, opowiada o początkach kariery w świecie drag, kulisach gejowskiego życia w PRL-u i odkrywaniu swojej tożsamości. Bo choć starość – jak miłość – zawsze przychodzi niespodziewanie, Lulla udowadnia, że w każdym wieku można czerpać z życia pełnymi garściami.
Lulla La Polaca (Andrzej Szwan) – najstarsza polska drag queen, która żadnej sceny się nie boi. Z tą samą lekkością, wdziękiem i elegancją występuje w qeerowych klubach, teledyskach Ralpha Kaminskiego i Miuosha, reklamach znanych marek i na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Kocha ludzi, bankiety i festiwale. Od ponad dekady jej wrażliwość, temperament oraz kolorowe kreacje zachwycają publiczność i inspirują artystów. W 2022 roku Bogna Kowalczyk zrealizowała wzruszający film dokumentalny o Lulli zatytułowany "Boylesque".
Karolina Sulej – pisarka, reportażystka, podcasterka, kuratorka. Autorka m.in. reportaży "Wszyscy Jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island" (2018), reportaży "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady" (2020) (Nagroda im. Teresy Torańskiej, Ołówek Moczarskiego), "Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny" (2021) oraz "Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm" (2022). Ponadto autorka podcastów Ubrani i Garderobiana oraz współautorka serialu podcastowego Supernowa.
Wiktor Krajewski – dziennikarz i autor książek. Stale współpracuje z Wprost.pl, magazynem "Viva!" i Agorą. Jego pierwsza książka "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania" ukazała się w 2015 roku. Jest autorem ośmiu książek, m.in. "Chciałbym nigdy cię nie poznać", "Seksoholicy" i "Wiem, jak wygląda piekło".