Spotkanie
11.01.2023

Czytelnia POLIN: Karolina Wigura, Tomasz Terlikowski "Polka ateistka kontra Polak katolik"

Z lewej strony Karolina Wigura, z prawej Tomasz Terlikowski. Między nimi napis Polka ateistka kontra Polak katolik.
fot. Wydawnictwo Kultura Liberalna

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Polka ateistka kontra Polak katolik". Z Karoliną Wigurą i Tomaszem Terlikowskim rozmawiać będzie ks. Andrzej Kobyliński. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Kultura Liberalna.

  • 11 stycznia 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne, sala konferencyjna A
  • dyskusja w języku polskim

Mówi się o tym, że istnieją dwie Polski, które nigdy ze sobą nie rozmawiają. Otrzymują Państwo zapis bezprecedensowego starcia dwóch światopoglądów: konserwatywno-katolickiego i liberalno-zsekularyzowanego. Nie jest to jednak tylko zapis konfrontacji, lecz także dialogu i szukania kompromisu. Aborcja, eutanazja, małżeństwa jednopłciowe, populizm, wojna – to tylko kilka tematów podjętych w tej książce.

"Chciałbym, żebyśmy wszyscy w Polsce umieli rozmawiać o tym, co nas dzieli (ale i łączy), w taki sposób, w jaki rozmawiają ze sobą Karolina Wigura i Tomasz Terlikowski. Piękna lekcja prawdziwego dialogu. A poza wszystkim – to się po prostu świetnie czyta!".

Tomasz Stawiszyński

"Te rozmowy nie dadzą Wam odpowiedzi na pytania w stylu: «jak myśleć i co robić», ale pomogą usystematyzować swoje myśli i poglądy, a zarazem tworzyć przestrzeń i warsztat do rozmów ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. To książka nie tylko o ważnych tematach, ale i o tym, jak rozmawiać z Drugim Człowiekiem".

o. Grzegorz Kramer

"Pasjonująca w tej książce jest wiedza autorów, różnorodność racji i spójność wywodów. Napawająca optymizmem jest kultura debaty przy – jednocześnie – jej bardzo gorącej atmosferze".

prof. dr hab. Magdalena Środa

"Lektura tej książki pomaga lepiej zrozumieć współczesną Polskę i wskazuje możliwość dialogu społecznego na tak trudne tematy jak aborcja, eutanazja czy małżeństwa jednopłciowe. Także w sporach światopoglądowych powinna zwyciężać siła argumentu, a nie argument siły".

ks. dr hab. Andrzej Kobyliński

Karolina Wigura – historyczka idei, socjolożka i dziennikarka. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna. Adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Monachijskim. Doktorat i habilitację uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikowała książki: "Wina narodów: przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki" (Nagroda im. Józefa Tischnera 2012) oraz "Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach" (Nominacja do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego 2020). Publikuje w "The Guardian", "The New York Times", "Neue Zürcher Zeitung", "Gazecie Wyborczej" i innych czasopismach.

Tomasz Terlikowski – filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. W 2021 roku przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Był m.in. redaktorem naczelnym portalu fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: "Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża", "Herezja kardynałów", "Czego księża nie powiedzą ci o antykoncepcji? Niewygodna prawda Humanae vitae", "Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich" (wraz z Małgorzatą Terlikowską).

ks. Andrzej Kobyliński – ksiądz archidiecezji płockiej, filozof i etyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.