Spotkanie
12.06.2024

Czytelnia POLIN: Jonathan Ned Katz "Odważne życie Eve Adams"

Okładka książki "Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach".
fot. Wydawnictwo WAB

Czerwiec to miesiąc poświęcony promowaniu równości, samoakceptacji i bycia sobą. Nazywany jest Miesiącem Dumy i obchodzony jest na świecie od kilkudziesięciu lat. Z tej okazji w Czytelni POLIN zapraszamy na rozmowę na temat książki Jonathan Neda Katza pt. "Odważne życie Eve Adams". O książce i jej bohaterce rozmawiać będą Renata Lis i Joanna Ostrowska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAB.

  • 12 czerwca 2024 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie w holu głównym
  • Dyskusja w języku polskim

Jej nazwiskiem opatrzono ulicę Paryża w 18. Dzielnicy. Nowy Jork troszczy się o zachowanie pamięci o jej osobie. Kim była Eve Adams, kobieta uważana za ikonę LGBT?

"Odważne życie Eve Adams" to pierwsza biografia Eve Adams, urodzonej jako Chawa Złoczewer w żydowskiej rodzinie w Polsce. Adams wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1912 roku, gdzie przyjęła nowe nazwisko, przyjaźniła się z anarchistami, sprzedawała radykalne czasopisma i prowadziła przyjazne lesbijkom oraz gejom bary. Następnie, w 1925 roku, zaryzykowała wszystko, aby napisać i opublikować książkę zatytułowaną "Lesbijska miłość". Odważny aktywizm Adams doprowadził do jej inwigilacji i aresztowania. Kobieta została skazana za publikację nieprzyzwoitej książki i próbę uprawiania seksu z policjantką, która zastawiła na nią pułapkę. Eve trafiła do więzienia, została deportowana do Europy, a na koniec zginęła z rąk nazistów w Auschwitz.

"W Polsce pozostaje niezauważona. Albo celowo przemilczano ślady tego skomplikowanego życiorysu Żydówki, anarchistki i emigrantki z Polski. Nawet dziś trudno sobie wyobrazić, że urodzona w Mławie Chawa-Eve w latach dwudziestych XX wieku prowadziła lesbijskie lokale w Chicago i Nowym Jorku. Napisała też, wydaną własnym sumptem, książkę «Lesbijską miłość», za którą zresztą deportowano ją do Europy. Być może zabrzmi to radykalnie, ale nietuzinkowa biografia Adams należy do najważniejszych epizodów w queerowej historii Europy Środkowo-Wschodniej".

Joanna Ostrowska

"Żyła zawsze po swojemu, poza społeczną normą, poza okrutnym prawem. Imponująca historia Eve Adams brzmi jak wymysł bujnej wyobraźni, a jednak zdarzyła się naprawdę".

Grzegorz Piątek

"Historię Eve Adams czyta się z zapartym tchem. Trochę jakby była fikcją. A jednak się wydarzyła, i to wcale nie tak dawno. Zachwyca upór głównej bohaterki, która za wszelką cenę chce być sobą i walczy o to, co dla niej ważne. Podczas lektury rodzi się pytanie: co jeszcze Eve musi przejść, by wreszcie spokojnie żyć? Niestety odpowiedź nie przynosi ukojenia. Mimo to lektura daje satysfakcję, bo od tej niezwykłej kobiety możemy wiele się nauczyć".

Miriam Synger

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Lambda 2022.

Renata Lis – pisarka i tłumaczka. Za debiutancką Rękę Flauberta (2011) otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, a także nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej, nagrodę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i przyznawane przez Bibliotekę Narodową Skrzydła Dedala. Jej książka "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (2015) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike i półfinale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus; otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, ukazała się też w języku rosyjskim (Moskwa 2022, niezależne wydawnictwo Tekst). Z równie gorącym przyjęciem spotkał się jej biograficzny esej "Lesbos" (2017), nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike i Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. W 2022 roku Renata Lis została nominowana do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości (z Jerzym Jarniewiczem i Michałem Witkowskim). Swoje eseje i felietony publikuje w "Książkach. Magazynie do Czytania", "Polityce", "Przekroju" i "Dwutygodniku".

Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralna. Jest członkinią "Krytyki Politycznej" i Restartu. Publikowała m.in. w czasopismach: "Krytyka Polityczna", "Ha!art", "Polityka”, "Film", "Kino", "Res Publica Nowa", "Teksty Drugie", "Czas Kultury", "Dwutygodnik", "Midrasz". Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym i Studiach polsko-żydowskich PAN. Zajmuje się m.in. tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej (II wojna światowa) i zapomnianymi ofiarami nazizmu.

Pracowała również jako dramaturżka teatralna przy przedstawieniach reżyserowanych przez Małgorzatę Wdowik, Martę Ziółek, Wojciecha Grudzińskiego i Hanę Umedę. Jej książka "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" była nominowana w konkursie o Nagrodę im. Teresy Torańskiej i została wybrana Genderową Książką Roku 2018. W 2020 roku "Przemilczane" uhonorowano Mauthausen-Memorial-Forschungspreis razem z pracami autorstwa Josefa Villi i Danieli Henke. W 2021 roku Joanna Ostrowska została uhonorowana nagrodą Orfeo Iris 2021 ILGCN (International Rainbow Culture Network) za badania i publikacje dotyczące historii osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej. W 2022 nominowana do Nagrody Literackiej Nike za reportaż historyczny "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (znalazła się w finale Nagrody), do Nagrody im. Prof. Tomasza Strzembosza, do Nagrody im. Jerzego Giedroycia oraz do Genderowej Książki Roku 2021. Laureatka Nagrody Nike Czytelników 2022.