Spotkanie
26.06.2024

Czytelnia POLIN: Joanna Tokarska-Bakir "Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego"

Przed wakacyjną przerwą serdecznie zapraszamy na rozmowę na temat książki "Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego". Spotkanie z Joanną Tokarską-Bakir i Małgorzatą Szejnert poprowadzi Juliusz Kurkiewicz. Książka ukaże się 19 czerwca nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

  • 26 czerwca 2024 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie z holu głównym
  • Dyskusja w języku polskim

Ta książka to wehikuł czasu. Wsiadając do niego, przenosimy się do pewnej tuż powojennej soboty. Autorka oprowadza nas ulicami Krakowa, w którym właśnie rozgrywa się pogrom – jeden z trzech najważniejszych, które Polacy urządzili Żydom już po dokonaniu się Zagłady. Jesteśmy w środku zdarzeń, patrzymy na nie tak, jak patrzyły ofiary, sprawcy i śledczy.

Przyglądanie się historii w działaniu staje się – jak to z wehikułami czasu bywa – wręcz inicjacyjną przygodą. Nakazuje nam zweryfikować dotychczasowe, bezpieczne kategorie, którymi się posługiwaliśmy, by zrozumieć cudzą przeszłość i własną teraźniejszość.

W tym wciągającym i miarodajnym, a zarazem nowatorskim dziele pojęcia takie jak "zbójnicy", "rodzina", "sublokatorzy", "więzi", "mity" – wyjęte, zdawałoby się, z jakiegoś czasu odległego – pozwalają nam ujrzeć na nowo cały świat, a w nim nas samych. Bo "Kocia muzyka" to książka o przeszłości, która staje się własną przyszłością.

"Wstrząsający obraz choroby społeczeństwa polskiego pogrążonego w moralnej anomii. Fundamentalny przyczynek do naszej zbiorowej pamięci i ostrzeżenie na przyszłość. Perfekcyjna sieciowa narracja. Kocia muzyka będzie z nami długo i będzie o niej głośno, oj, głośno".

Olga Tokarczuk

"Czy to na pewno był pogrom? – zastanawiają się historycy. Skoro tylko jedna osoba zginęła… (Miała pięćdziesiąt sześć lat i wytatuowany oświęcimski numer. Rachełe, mówił o niej Józef Berger, jej mąż). Więc pogrom był nie na pewno. Na pewno jest reportaż. Wielki, historyczny. Taki, po którym człowiek staje się – powinien się stać – mądrzejszy i lepszy".

Hanna KrallJoanna Tokarska-Bakir – profesor, antropolożka kultury i religioznawczyni, Instytut Slawistyki PAN. Stypendystka m.in. A.W. Mellona, A. von Humboldta, Marie Curie Fellowship w IAS, Princeton; Imre Kertesz Kolleg, Jena; Ina Levine Invitational Scholarship st the USHMM. Autorka m.in. "Légendes du sang. Une anthropologie du préjugé antisémite en Europe", éditions Albin Michel, Paris 2015 (wyd. pol. "Legendy o krwi. Antropologia przesądu", 2008); "Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946" (Czarne: 2012; wyd. ang. "Pogrom Cries", Peter Lang 2017), "Społeczny portret pogromu kieleckiego", 2 tomy (Czarna Owca: 2018; wydanie amerykańskie 2023), "Bracia miesiące. Studia z antropologii historycznej Polski 1939-1945" (IBL: 2021; wyd. ang. "Jewish Fugitives in the Polish Countryside, 1939-1945", Peter Lang 2021). Jej dwutomowa monografia pt. "Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego" ukazała się w tym roku w Wydawnictwie Czarna Owca.

Juliusz Kurkiewicz – krytyk literacki, dziennikarz, absolwent dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Asystent w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Zeszytach Literackich", "Magazynie Literackim Tygodnika Powszechnego". Redaktor działu literackiego portalu Dwutygodnik.com.

Małgorzata Szejnert – zadebiutowała w 1972 roku reporterska książką o amerykańskiej polonii "Borowiki przy ternpajku". Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych wydała dwie książki: "Sława i infamia" oraz "Śród żywych duchów". Później poświęciła się pracy dla "Gazety Wyborczej", a do pisania powróciła dopiero po przejściu na emeryturę. Wśród najbardziej cenionych dzieł tej autorki znajduje się książka "Czarny ogród" o katowickich dzielnicach Giszowiec i Nikiszowiec. Wkrótce potem ukazała się "Wyspa klucz", "Dom Żółwia" oraz "Usypać góry. Historie z Polesia". Małgorzata Szejnert jest też współautorką, wraz z Romanem Załuskim, scenariusza do filmu "Jeśli się odnajdziemy".