Czytelnia POLIN: Jarosław Kurski "Dziady i dybuki"
Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Dziady i dybuki". Z Jarosławem Kurskim rozmawiać będzie Anna Wacławik-Orpik. Książka ukazała się 12 października nakładem Wydawnictwa Agora.
- 26 października 2022 (środa), godz. 18.00
- spotkanie w Audytorium Muzeum POLIN
- dyskusja w języku polskim, transmisja online na YouTubie >>
- wstęp wolny
Jarosław Kurski przez lata rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora – Gdańskiem – w samym sercu.
"I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w «spisku żydowskim przeciw Polsce». Szeptał:
– Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.
– Jaką władzę?
– Ty żyjesz!"fragment książki
"Książka potwierdza, że istnieją polscy marani, którzy jak hiszpańscy conversos przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali pamięć o swym żydowskim pochodzeniu. Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie?".
Agata Bielik-Robson
"Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się – nieprawdopodobnych!). «Dziady i dybuki»: potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie. Roman Dmowski bałby się takich ludzi jak ukochana Mama Jarka; przy tem postać to skomplikowana, wzorcowo wydobyta z wizerunku Polski Jagiellońskiej".
Marian Turski
"Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Przejmująca, a zarazem tragiczna historia żydowskiej rodziny poszukującej drogi do polskości. Historia ludzi, którzy na taką właśnie (nieodwzajemnioną) miłość zostali skazani i taką zostali przebodzeni ojczyzną".
Jan Grabowski
Jarosław Kurski – zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Gdańszczanin. Absolwent prawa. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji "Solidarności", podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w "Tygodniku Gdańskim". Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec "wojny na górze" zrezygnował z pracy. Opublikował "Wodza", polityczny portret przewodniczącego "S" na tle ówczesnych wydarzeń.
Od stycznia 1991 roku publicysta "Gazety Wyborczej", a od 2006 roku jej wicenaczelny. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie "Pokój z widokiem na historię" oraz biografii "Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności". Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.
Anna Wacławik-Orpik – dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM od 2008 roku. Prowadzi cotygodniowy, autorski program "Wywiad pogłębiony" oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce "Andymateria". Zajmuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką. Współpracuje z "Gazetą Wyborczą" oraz z portalami Tokfm.pl i Gazeta.pl. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii "Wywiad".