Spotkanie
15.01.2025

Czytelnia POLIN: Ewa Mańkowska "Hanna i Dorota"

Okładka książki Ewy Mańkowskiej "Hanna i Dorota".
fot. Wydawnictwo EMG

Nowy rok w Czytelni POLIN rozpoczynamy od spotkania z książką zatytułowaną "Hanna i Dorota". Z autorką Ewą Mańkowską rozmawiać będzie Michał Nogaś. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa EMG.

  • 15 stycznia 2025 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie w holu głównym
  • Dyskusja w języku polskim

"Hanna i Dorota" to opowieść o przyjaźni dwóch malarek, Hanny Rudzkiej-Cybisowej i Doroty Seydenman, opowieść o przyjaźni na śmierć i życie.

Opisowi życia, twórczości i przyjaźni dwóch malarek towarzyszy odtworzone z rozmachem i dbałością o szczegóły tło historyczne i obyczajowe Polski i Europy, a w szczególności Krakowa, Warszawy czy Paryża XIX i XX wieku.

Bohaterki książki Mańkowskiej to jedne z pierwszych polskich artystek malujących zawodowo, członkinie Komitetu Paryskiego – grupy twórców potocznie zwanych kapistami – której stulecie wyjazdu do Francji, podróży będącej w tamtych czasach szokującą ekstrawagancją, świętujemy w tym roku.

Dorota Seydenman, warszawianka, zwana przez przyjaciół Dosią, to siostra Anieli Steinsbergowej – pierwszej adwokatki w Galicji, legendy opozycji w czasach PRL, obrończyni m.in. Kazimierza Moczarskiego, Jacka Kuronia czy Adama Michnika, współpracowniczki KOR. Hanna Rudzka-Cybisowa to pierwsza kobieta, która uzyskała tytuł profesorki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, żona Jana Cybisa.

"To książka o przyjaźni dwóch kobiet – Polce i Żydówce, które połączyła miłość do sztuki, ambicje, dążenie do wolności i niezależności. Ale to także wartka opowieść o świecie zasymilowanych zamożnych rodzin żydowskich, o krakowskiej bohemie lat dwudziestych XX wieku, kapistach i szalonym Paryżu, wreszcie o polskim antysemityzmie i o Zagładzie, szmalcownikach i Sprawiedliwych. Lektura tej książki wciąga, zachwyca, ale i boli".

Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk

Ewa Mańkowska – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Tsukuba w Japonii; jest artystką malarką, a także redaktorką prowadzącą serie książek Wydawnictwa EMG, m.in.: "Architektura jest najważniejsza", "Ktoś, nie coś", "Żydowscy obywatele Krakowa". Autorka i uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Trzykrotnie wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO jako redaktorka i autorka. Jest współorganizatorką Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu oraz organizatorką mobilnego Festiwalu Naturocentrycznego "Ktoś, nie coś".

Michał Nogaś – dziennikarz w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, później z "Gazetą Wyborczą" i Radiem Nowy Świat. Od lutego 2024 roku zastępca redaktor naczelnej Programu III Polskiego Radia.