Spotkanie
17.01.2024

Czytelnia POLIN: Dorota Karaś, Marek Sterlingow "Urban. Biografia"

Okładka książki Urban. Potylica Jerzego Urbana w czerwonym świetle.
fot. Wydawnictwo Znak

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Urban. Biografia". Z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem rozmawiać będzie Agata Passent. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

  • 17 stycznia 2024 (środa), godz. 18.00
  • hol główny
  • dyskusja w języku polskim

Jedna z najbardziej demaskatorskich biografii ostatnich lat. Czerwona kanalia, Goebbels stanu wojennego, morderca. Mistrz felietonu, dżentelmen, ikona.

O jego śmierci napisał "New York Times", a na pogrzebie obok zagorzałych przeciwników pojawili się m.in. Aleksander Kwaśniewski, Marian Turski, Adam Michnik, Olga Lipińska i Monika Jaruzelska. Umarła czarna legenda PRL-u. Człowiek kontrowersja. Jerzy Urban.

Od objętego zakazem druku bezkompromisowego dziennikarza "Polityki" przez bezpartyjnego rzecznika brutalnego rządu, prezesa telewizji, redaktora naczelnego szargającego wszystkie świętości tygodnika "Nie" po milionera i "śmiesznego dziadka z uszami" z internetowych memów – to jedna z najbardziej wyboistych i spektakularnych karier w historii.

Setki godzin rozmów, tysiące stron archiwaliów w Polsce, Izraelu i USA, niepublikowane wspomnienia – Dorota Karaś i Marek Sterlingow kilka lat pracowali nad opowieścią o Jerzym Urbanie. Byli ostatnimi dziennikarzami, z którymi rozmawiał. Stworzyli wielowymiarowy portret najmroczniejszej postaci powojennej Polski i pokazali polityczne gry w szeregach oficjeli PRL aż po narodziny III RP, jej układy i podejrzane interesy.

"Urban" zdumiewa swoim rozmachem, dbałością o historyczny detal i nieustępliwością w poszukiwaniu prawdy. Bez znajomości tej biografii trudno zrozumieć współczesną Polskę.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow – reporterzy z Gdańska wywodzący się z "Gazety Wyborczej".

Dorota pisze dla trójmiejskiej redakcji do dziś, najchętniej o tematach związanych z przeszłością miasta. Jest także autorką sztuki teatralnej "Przebitka", książki "Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami" i biografii "Cybulski. Podwójne salto".

Marek był korespondentem wojennym w Afganistanie, w cyklu reportaży przedstawił m.in. prawdziwy przebieg tragedii w Nangar Chel. Jako pierwszy opisał także sprawę Iwony Wieczorek i ujawnił najbardziej prawdopodobną przyczynę jej zaginięcia. Po odejściu z "Gazety Wyborczej", przez blisko dwa lata pracował w Gazeta.pl, a następnie, do 2016 roku w Radiu Gdańsk.

Ich pierwsza wspólna książka – biografia "Walentynowicz. Anna szuka raju" – otrzymała nagrodę czytelników w konkursie Grand Press na Reporterską Książkę Roku oraz Splendor Gedanensis.

Lubią pisać razem; uważają, że pozwala im to spojrzeć na bohatera z różnych perspektyw i rozstrzygnąć, co jest najbardziej istotne dla jego celnego przedstawienia.

Agata Passent – felietonistka Tygodnika "Polityka", dziennikarka, od lat prowadząca rozmowy i dyskusje o książkach z publicznością i w mediach. Członkini kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Warszawianka, mama dwóch synów. Założycielka i prezeska Fundacji "Okularnicy" im. Agnieszki Osieckiej.