Spotkanie
13.10.2018

Relacja audio: Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej - Czytelnia POLIN

Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej - okładka
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Dla wiernych bóżnice były prawdziwym domem Boga i bramą do nieba, stając się istotnym składnikiem krajobrazu miast i miasteczek Rzeczpospolitej. O książce – dziele życia Marii i Kazimierza Piechotków – będziemy rozmawiać autorką – Marią Piechotką oraz z prof. Marią Poprzęcką i redaktorem naczelnym serii prof. Jerzym Malinowskim. Spotkanie poprowadzi red. Konstanty Gebert.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (13.10.2018):

"Bramy Nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej" to drugi tom z trzytomowego opracowania Marii i Kazimierza (zm. w 2010) Piechotków. Autorzy to najwybitniejsi specjaliści w zakresie w zakresie architektury żydowskiej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Przedmiotem ich zainteresowania stała się architektura bóźnic i urbanistyka dzielnic żydowskich, traktowana na szerokim tle porównawczym i w powiązaniu z historią polityczno-społeczną oraz dziejami kultury.

Z wykształcenia architekci, włożyli wielki wysiłek w rekonstrukcję wyglądu bóżnic. Na podstawie starych fotografii, ukazujących niekiedy tylko fragmenty, a także planów miast odtworzyli plany, przekroje, wnętrza, bimy, elementy architektoniczne i konstrukcyjne nieistniejących już budowli. Ich zasługą jest ocalenie od zapomnienia dawnej sztuki środowisk żydowskich, które w wyniku wojny uległy zagładzie.

W 2016 roku opublikowany został pierwszy tom "Bramy Nieba. Bożnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej". W przyszłym roku zostanie wydany  trzeci tom "Oppidum Judeorum. Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej".

Całość jest drugim, na nowo opracowanym wydaniem, które ukazuje się także w języku angielskim w serii "Sztuka żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej", wydawanej przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.